Jeżowe i jego mieszkańcy, historia zapisana w fotografii.

utworzone przez paź 22, 2017inne, Podkarpacie3 Komentarze

Jeżowe  na Podkarpaciu ma wielowiekową historię. Miejscowość założył król Zygmunt August już w 1554 roku. Informacje te zawarte zostały w Inwentarzu z około 1590 -1597 roku . „(AGAD Dz. XVIII , 69, k. 306) wieś Jeżowa, założona na surowym korzeniu w 1554 r. miała kościół nowo zbudowany przez gromadę na gruncie wójtowskim”. Nowa parafia wizytowana była w roku 1604.

Moim marzeniem jako pasjonata genealogii jest móc ustalić jakie nazwiska pojawiały się w pierwszych zapisach dotyczących okolicy Jeżowego, Kopek, Grobli, Łetowni, Kamienia, Rudnika nad Sanem. Dzięki temu będę mogła ułożyć drzewo przodków, spokrewnionych i skoligaconych dla mojego męża.  ( tutaj wywód przodków  )

Co zawierają księgi metrykalne z tych miejscowości? To dla mnie wciąż wielka niewiadoma. Mam nadzieje, że  uda mi się dotrzeć do zapisów, które pozowolą odkryć ten aspekt historii związanej z tymi właśnie okolicami sandomierszczyzny.

Od lat szukam dostepu do:

Ksiągi Ochrzczonych – Liber Baptisatorum lub Liber Natorum

Księgi Zaślubionych- Liber Matrimonium lub Liber Copulatorum

Księgi Zmarłych Liber Mortorum lub Liber Defenctorum albo Księgi Pochowanych Liber Sepultorum

Można też spotkać księgi rejestrów np. bierzmowanych, lub zapowiedzi przedślubnych  należą do ksiąg konsystorskich.

Do młodszych ksiąg w których znajdują się zapisy metrykalne należą też zapisy w księgach USC

W oczekiwaniu na pojawienie się możliwości zaglądnięcia w te księgi staram się układać informacje jakie można zaczerpnąć np. poprzez stare fotografie.

Jedno z takich zdjęć ( jego kopie) otrzymałam dzięki uprzejmości osób mieszkających w miejscowości Jeżowe.

 

 

wyostrzone - Copy.JPG

Jeżowe, dawne fotografie, pamiątkowe zdjęcie rok około 1935 p

Na zdjęciu przedstawiciele rodziny Rogala, ale nie wykluczone, że również Mściszów  i wiele innych nazwisk związanych z regionem Jeżowego.

Łącznie na zdjęciu można rozpoznać 36 osób. Zdjęcie pochodzi z roku około 1935 . Trzy małe dziewczynki na pierwszym planie to trzy siostry, córki Antoniego Rogali ( ur.  1897 – zm. 1979) i Stefanii z domu Mścisz ( ur. 1906-zm. 2002)  Stefania to córka Jana Mścisza ( ur. 1871-zm. 1954) i Salomeii z domu Partyka ( ur. ok 1892-zm. 1947),  dziadkowie Stefanii Rogali z Mściszów to Jędrzej /Andrzej Mścisz (ur. ok 1834- zm.1912 Jeżowe 307)   oraz Wojciech Partyka i Regina z domu Walicka 

Szczególnie interesujące są panie ubrane w regionalne stroje ludowe. Sześć kobiet na zdjęciu ma widoczne haftowane serdaki.

Kto jeszcze znalazł się  na  tej fotografii? Mam nadzieję, że dzięki tej publikacji uda się rozpoznać kolejne osoby, co pozwoli ułożyć kolejne skrawki historii.

Zachęcam do kopiowania starych fotografii, do opisywania tych kopii. Ustalanie informacji gdzie mogło być zrobione, w jakim czasie, okolicznościach i oczywiście kto jest na fotografii.

Zapraszam również do zapoznania się z pozostalymi wpisami na blogu związanymi z tegionem Podkarpacia jak również innych terenów.

Razem odktywajmy historię małych ojczyzn.

Inne wpisy związane z Podkarpaciem

Z Podkarpacia do Ameryki

Francja nowa ojczyzna

Z Polski do Francji

Emigracja do Ameryki

Port Ellis Island migracje

Spisy Ellis Island

Pasiak z Łętownii

Szeliga nazwisko z Łętownii

Kopki Podkarpackie

Stulatkowie w Kamieniu

Historie ukryte w dawnej fotografii

O miejscowościach Podkarpackiech w gazetach w USA Łowisko, Bakońćzyce, Charzewice w Ameryce

Kamień, Łętownia i Nisko na łamach amerykańskich gazet

Pasiakowie za oceanem

Groble (Polska) Tonawanda USA

Emigrująca prababcia z Podkarpacia

 

Indeksacja sposób na odkrycia

Genealogia a cmentarze

 

Autor :

Ania B.-M.

 

Żródła:

fotografia: zbiory rodzinne

Historia Jeżowego Jezowe24

Atlas Historyczny Polski

 

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny  Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej

3 komentarze

  1. Gabriela

    Jeżowe jeszcze do niedawna nie wiedziałam ,że taka miejscowość istnieje. Dzięki mojej cioci z Kanady , która szuka swoich korzeni w Polsce zaraziła mnie do szukania kim byli moi przodkowie i jak daleko sięgają moje korzenie? Kochani szukam informacji o rodzinie Franciszki Wójcickiej córką Antoniego Wójcicliego i Katarzyny z domu Kowal.

  2. Andrzej

    W Internecie są dostępne skany metryk urodzeń, ślubów i zgonów z parafii Jeżowe z lat 1890-1905 oraz z roku 1909. Co prawda są po łacinie, ale łatwo się zorientować o co chodzi. Jeśli jeszcze Pani do nich nie dotarła, służę pomocą.

  3. Genealogiczna Podróż w Przeszłość/Genealogy Journey into the past

    Bardzo dziękuję za zainteresowanie wpisem i komentarz. To co jest dostępne w sieci przeglądałam dokładnie . Część z tych danych z Jeżowego i okolicznych miejscowisci opisałam również w innych postach.
    Próbuje dotrzeć do tego co nie jest dostepne w sieci.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Etnografia w Krakowie « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […] Jeżowe i jego mieszkańcy, historia zapisana w fotografii. […]
  2. Ethnography in Krakow « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […] Jeżowe i jego mieszkańcy, historia zapisana w fotografii. […]
  3. Jeżowe, Cholewiana Góra « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […] Jeżowe i jego mieszkańcy, historia zapisana w fotografii. […]

Wyślij komentarz