Dziś Ania Urban Baranek tak wspomina ten czas:
„No ile to już lat. Mam świeżo w pamięci ten wieczór kiedy po 7 latach mojej bezradności zarzuciłyście mnie, wraz z Ulą metrykami. Pamiętam jak poprosiłam o chrzest dziadka a dostałam tyle, że nie mogłam powstrzymać wzruszenia. Ze łzami w oczach ledwo nadążałam odbierać e-maile.”
W księgach metrykalnych z Miechowa nazwisko Baranek pojawia się często. Po kilku intensywnych miesiącach przeszukiwania danych udało się ułożyć naprawdę okazałe drzewo Baranków i spokrewnionych już od początków 1700 roku.
Bardzo ciekawie część z odszukanych informacji opisała na swojej stronie Korzenie Ula Pogoń (Stano).
Najstarszym odszukanym z tego rodu był Mathia Maciej/Mateusz Baranek . Do tej pory nie udało się odnależć wpisu dotyczącego jego chrztu lub urodzenia można jednak przypuszczać, że urodził się w pierwszych latach XVIII wieku. W październiku 1733 roku we wsi Biskupice urodził się jego syn Łukasz, którego rodzicami chrzestnymi zostali Kazimierz Zychowicz i Regina Bielecka. Chrztu udzielił ksiądz Szymon Ogonowski.
Drzewo genealogiczne Baranków jest bardzo rozgałęzione, stworzenie go było dla mnie nie lada wyzwaniem. Dzięki wielkiemu wsparciu Uli Pogoń i współdziałaniu z Anią Marią z Baranków udało się rozwikłać wiele niejasności i zagadek dotycząych pokrewieństw i koligacji.
Łukasz Baranek wziął sobie za żonę Magdalenę z Bogaczów urodzoną w Pstroszycach.
Łukasz i Magdalena doczekali się trzech synów : Grzegorza, Tomasza i Józefa oraz pięciu córek : Katarzyny, Łucji, Reginy, Marianny i Agnieszki.
Aby przybyliżyć aktualnie żyjącym potomkom koligacje rodu Baranków wywodzącego się z okolic Miechowa stworzyłam kilka mam nadzieje bardziej czytelnych wykresów niż „suche dane”.
Poniższa prezentacja przedstawia więzy rodzinne pomiędzy Emilią urodzoną na terenie dzisiejszej Ukrainy córką Franciszka Baranka i Marianny z domu Byczek a rodziną Baranków zamordowaną w 15 i 16 marca 1943 roku w Siedliskach za ukrywanie rodziny żydowskiej.
Kolejna prezentacja pokazuje więzy pomiędzy liniami Wojciecha Baranka i Franciszka Baranka (ur. 1811)a także Franciszka Baranka (ur. 1929) a potomkami z jego dwóch żon Marianny z Cegłów i Katarzyny z Włodarczyków.
W spisie z roku 1790-1791 udało się odszukać rodzinę Łukasza Baranka zamieszkującego jedna z chałup w Pstroszycach.
spis przechowywany jest w AN Kraków dostępny również na stronie szukajwarchiwach
W spisie pod numerem 4 spisano zagrode półrolniczą
Gospodarz Łukasz Baranek lat 52 ( 52 y old )
Magdalena Bogaczka lat 38 żona ( 38 y old wife)
Grzegorz syn ich lat 19 (19 y old son)
Józef syn lat 13 (13 y old son)
Katarzyna córka lat 8 ( 8 y old daughter)
Łucja córka lat 3 (3 y old daughter)
Tomasz syn niedziel 8 (8 weeks old son)
Regina siostra gospodarza komornica lat 48 ( sister of Grzegorz 48 y old)
Z dedukcji wynika, że Tomasz Baranek urodził się 12 grudnia 1790 roku , zatem można przypuszczać, że spis był wykonany na początku lutego 1791 roku.
Mój przodek Wojciech Krzykawski mieszkał w tym czasie pod numerem 5 wraz z żoną Regina Karczmarczonką ( moi 6 x pradziadkowie ) i synem Sebastianem Krzykawskim. Baranki i moi Krzykawscy byli zatem sąsiadami zza plotu. Więcej o moich przodkach tutaj .
Potomkowie po liniach Grzegorza Baranka i Józefa Baranka mieszkają dziś między innymi w Sławicach, Miechowie, Sosnowcu, Będzinie, Gliwicach , UK, USA.
zdjęcie z roku 1909 lub 1910 pochodzi ze zbiorów rodzinnych Anny Urban Baranek
Na zdjęciu Wincenty Baranek (ur. 1874 ) wraz z żoną Anną z Sobczyków (czarna suknia) od prawej strony zdjęcia stoi starsza siostra Anny urodzona w parafii Lisów . Po lewej stronie zdjecia w białej sukni stoi córka Anna urodzona w Miechowie , dalej córki Maria, Frnciszka i Zofia urodzone w Sosnowcu oraz synowie (na fotelu Wincentego Baranka ) Jan i Stanisław.
Dzieci mają w dłoniach kwiaty cyni, osoby na zdjęciu mają letnie ubrania co może sugerować miesiące pomiędzy czerwcem a wrześniem.
Jak wspomina wnuczka Wincentego -Anna „fotel dziadka długo jeszcze pozostawał w rodzinie po śmierci dziadka”.
Niedawno dzięki wykonanym dla celów genealogicznych badaniom DNA udało mi się nawiążać kontakt z potomkami po Franciszku Baranku (1898 Siedliska/Miechów/Polska- 1944 Ankona/Włochy). Jego córka Emilia jest autorką wspomnień wydanych w 2007 roku pod tytułem „Emilia and the Second World War ” by Emilia Niesluchowska Historia, którą napisało życie.
Niedawno nawiązałam kontakt z potomkami Baranków wywodzących się z okolic Miechowa, trudno w jednym zdaniu opisać jak silne wrażenie na mnie wywarła historia tej rodziny…
Niewiele osób w Miechowie i okolicy zdaje sobie sprawę, że część z nich jest spokrewniona lub skoligacona z rodzina Baranków jaka żyła w tej okolicy już w początkach XVIII wieku.
Poniżej przetłumaczyłam wstęp do wspomnień wojennych …
„Emilia i II Wojna Światowa”
To jest historia mojego życia – zadedykowana dla moich córek Elżuni i Basi
„To było pięknego wrześniowego poranka 1939 roku. Miałam wtedy 8 lat. Świat i wszystko w nim miało specjalne znaczenie. Miałam cudownych kochanych rodziców i o cztery lata starszego ode mnie brata.Ten właśnie poranek był inny niż wszystkie pozostałe. W powietrzu była cisza jak przed burzą pomimo, że niebo było niebieskie a słońca na nim nie było. Mieszkaliśmy w małej gromadzie nazywanej Wielkozagórze kilometr od wioski Rusywel. Były tam tylko cztery rodziny, które dostały swoje gospodarstwa od polskiego rządu dla synów ,którzy walczyli dzielnie za wolność Polski w 1918 roku. Mój ojciec był jednym z tych, który otrzymał wiele medali za odwagę i dlatego jego gospodarstwo było najwieksze. Miałam bardzo szczęśliwe dzieciństwo.
Póżniej tego dnia, tego właśnie września słowa jak grzmot rozprzestrzeniały się w powietrzu „ Niemcy najechały na Polske”. Byliśmy w stanie wojny. Nie wiedziałam jeszcze co te straszne słowa przyniosą mi i mojej rodzinie. Odtąd życie się zmieniło. Mogłam zobaczyć strach w oczach moich rodziców.”
Losy tej części rodziny Baranków wiodły ich poprzez wiele miejscowości, wiele krajów i kilka kontynentów.
map made by Kurt – Emilia’s son in low / mapa wykonana przez zięcia Emili Kurta[/caption]
Ród Baranków łączy się z wieloma nazwiskami występującymi w regionie Miechowa. Większość nazwisk z jakimi udało się połączyć ten ród (Most of the name releted with Baranek):
Bogacz, Byczek, Bujak, Bielawski
Cegła, Chwastek,
Dela, Dudek ,Dróżdż.
Florek,
Gurak,
Idzik,
Kania, Kot, Kuler, Krzykawski, Kaydy/Kajdy. Kopeć, Kowal, Kański
Łabuz,
Machejek, Małpa/ Małupa
Ratucha,
Pachół,
Szaleniec, Szpak, Synowiec, Szarek, Sobczyk, Słota, Skoruch, Szwaja, Szostak/Siastka, Soczówka, Szydlewski, Szymański
Tomon, Toniarz,
Włudarczyk,
Zięba,
Żur vel Żurek, Żak,
Mam nadzieje, że dzięki temu wpisowi uda się odnależć jeszcze więcej koligacji z rodem Baranków. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się drogi czytelniku swoimi spostrzeżeniami. Czekam na Wasze komentarze, zapraszam do kontaktu.
Ania.
Machejek ,Chodów, Miechów Uniejów
Jak pradziadek bronił się przed kulami, Machejek Wincenty
Niepodległość i Wincenty Machejek z Pstroszyc
Autor wpisu: Ania B.M
Żródła: AN Kraków Szukaj w archiwach tutaj
Księgi metrykalne dotyczące Miechowa: AD Kielce, AP Kielce
Księgi archiwum parafialnego w Miechowie
Coraz więcej Twojej pracy! Ileż to już osób jest Ci wdzięcznych za to że mogą przeczytać o swojej Rodzinie! Aniu dziękuję, dziękuję dziękuję…
Dzień dobry. Jestem mamą Władysława Alojzego Baranka(2012) i Wincentego Zygmunta Baranka (2015) ich tata Sebastian Baranek (1980) i dziadek Zygmunt Baranek (1934). Wiemy o rodzinie bardzo mało bo ojciec Zygmunta Baranka, Władysław Baranek (ok 1905) ożenił sie z Franciszką z d. Nowak i bardzo szybko umarł ok 1939. Władysław był kowalem i kopnął go koń w wyniku czego umarł. Może ktoś kojarzy Władysława Baranka z okolic Gniezna (migrowali często)? Bedziemy wdzieczni za pomoc odszukiwaniu przodków.
Dzięń dobry. Dziękuję za zainteresowaniem blogiem i tematyką genealogiczną. Z mojej strony moge podpowiedzieć, że w trzeba ustalić z USC odpowiednim dla miejsca zgonu Władysława Baranka , kiedy dokłądnie zmarł i co jest zawarte w akcie (idealnie jesli uda się zdobyć kopie dokmentu -skan lub zdjęcie, nie odpis). Trzeba też znależć w ten sam sposób akt ślubu , być może wciaż jest w USC odpowiednim dla miejsca zawarcia związku małżeńskiego jak również w parafii zdarzenia. (skan ,zdjecie ). Wtedy można probować ustalić według tych danych skąd pochodzili Barankowie. Warto też podpytac w rodzinie najstarszych żyjacych krewnych może znają jakieś wskazujące ślad szczegóły. polecam również zapytać o fotografie z dawnych lat(opisac je dokładnie, kiedy i gdzie mogły zostac wykonane, kto jest autorem jesli wiadomo, oraz kto jest na zdjęciach;szczegółowy opis)Bardzo proszę o kolejny kontakt. Pozdrawiam Ania