Baranki z Miechowa

Posted on Updated on

Pięć lat minęło w styczniu od czasu kiedy po raz pierwszy skontaktowała się ze mną Ania z rodziny Baranków prosząc o pomoc w odszukaniu chrztu swojego dziadka Wincentego Baranka.

Dziś Ania Urban Baranek tak wspomina ten czas:

„No ile to już lat. Mam świeżo w pamięci ten wieczór kiedy po 7 latach mojej bezradności zarzuciłyście mnie, wraz z Ulą metrykami. Pamiętam jak poprosiłam o chrzest dziadka a dostałam tyle, że nie mogłam powstrzymać wzruszenia. Ze łzami w oczach ledwo nadążałam odbierać e-maile.”   

W księgach metrykalnych z Miechowa nazwisko Baranek pojawia się często. Po kilku intensywnych miesiącach przeszukiwania danych  udało się ułożyć naprawdę okazałe drzewo Baranków i spokrewnionych już od początków 1700 roku.

Bardzo ciekawie część z odszukanych informacji opisała na swojej stronie  Korzenie

Ula Pogoń (Stano) czytaj tutaj

Najstarszym odszukanym z tego rodu był  Mathia Maciej/Mateusz  Baranek . Do tej pory nie udało się odnależć wpisu dotyczącego jego chrztu lub urodzenia można jednak przypuszczać, że urodził się w pierwszych latach XVIII wieku. W październiku 1733 roku we wsi Biskupice urodził się jego syn Łukasz, którego rodzicami chrzestnymi zostali Kazimierz Zychowicz i Regina Bielecka. Chrztu udzielił ksiądz Szymon Ogonowski.

Drzewo genealogiczne Baranków jest bardzo rozgałęzione, stworzenie go było dla mnie nie lada wyzwaniem. Dzięki wielkiemu wsparciu Uli Pogoń i współdziałaniu z Anią Marią z Baranków udało się rozwikłać wiele niejasności i zagadek dotycząych pokrewieństw i koligacji.

Łukasz Baranek wziął sobie za żonę Magdalenę z Bogaczów urodzoną w Pstroszycach.

Łukasz i Magdalena doczekali się trzech synów : Grzegorza, Tomasza i Józefa oraz pięciu córek : Katarzyny, Łucji, Reginy, Marianny i Agnieszki.

Aby przybyliżyć aktualnie żyjącym potomkom koligacje rodu Baranków wywodzącego się z okolic Miechowa stworzyłam kilka mam nadzieje bardziej czytelnych wykresów niż „suche dane”.

 

Poniższa prezentacja przedstawia  więzy rodzinne pomiędzy Emilią urodzoną na terenie dzisiejszej Ukrainy córką Franciszka Baranka i Marianny z domu Byczek a rodziną Baranków zamordowaną  w  15 i 16 marca  1943 roku w Siedliskach  za ukrywanie rodziny żydowskiej.

Baranek.jpg
Baranek Mateusz, potomkowie, parafia Miechów

 

Kolejna prezentacja pokazuje więzy pomiędzy liniami Wojciecha Baranka  i Franciszka  Baranka (ur. 1811)a także Franciszka Baranka (ur. 1929) a potomkami z jego dwóch żon Marianny z Cegłów i Katarzyny z Włodarczyków.

16998153_1095777483865487_6469941987512952579_n

 

W spisie z roku 1790-1791 udało się odszukać rodzinę Łukasza Baranka zamieszkującego jedna z chałup w Pstroszycach .

34.jpg
spis przechowywany jest w AN Kraków dostępny również na stronie szukajwarchiwach

W spisie pod numerem 4 spisano zagrode półrolniczą

Gospodarz Łukasz Baranek lat 52 ( 52 y old )

Magdalena Bogaczka lat 38 żona ( 38 y old wife)

Grzegorz syn ich lat 19 (19 y old son)

Józef syn lat 13 (13 y old son)

Katarzyna córka lat 8 ( 8 y old daughter)

Łucja córka lat 3 (3 y old daughter)

Tomasz syn niedziel 8 (8 weeks old son)

Regina siostra gospodarza komornica lat 48 ( sister of Grzegorz 48 y old)

Z dedukcji wynika, że Tomasz Baranek  urodził się 12 grudnia 1790 roku , zatem można przypuszczać, że spis był wykonany na początku lutego 1791 roku.

 Mój przodek Wojciech Krzykawski mieszkał w tym czasie pod numerem 5 wraz z żoną Regina Karczmarczonką ( moi 6 x pradziadkowie ) i synem Sebastianem Krzykawskim.  Baranki i moi Krzykawscy byli zatem sąsiadami zza plotu. Więcej o moich przodkach tutaj .

At the time, my ancestor Wojciech Krzykawski lived at number 5 together with his wife Regina Karczmarczonka (my 6 times great- grandparents) and son Sebastian Krzykawski. Baranki and my Krzykawscy were therefore next door neighbours.

Potomkowie po liniach Grzegorza Baranka i Józefa Baranka mieszkają dziś między innymi w Sławicach, Miechowie, Sosnowcu, Będzinie, Gliwicach , UK, USA

Baranek tree

 

baranki
zdjęcie z roku 1909 lub 1910  pochodzi ze zbiorów rodzinnych  Anny Urban Baranek

Na zdjęciu Wincenty Baranek (ur. 1874 ) wraz z żoną Anną z Sobczyków (czarna suknia)   od prawej strony zdjęcia stoi starsza siostra Anny urodzona w parafii Lisów . Po lewej stronie zdjecia w białej sukni stoi córka Anna urodzona w Miechowie , dalej córki Maria, Frnciszka i Zofia urodzone w Sosnowcu, oraz synowie (na fotelu Wincentego Baranka ) Jan i Stanisław.

Dzieci mają w dłoniach kwiaty cyni, osoby na zdjęciu mają letnie ubrania co może sugerować miesiące pomiędzy czerwcem a wrześniem.

Jak wspomina wnuczka Wincentego -Anna „fotel dziadka długo jeszcze pozostawał w rodzinie po śmierci dziadka „.

 

Nie dawno dzięki wykonanym dla celów genealogicznych badaniom DNA udało mi się nawiążać kontakt z potomkami po Franciszku Baranku (1898 Siedliska/Miechów/Polska- 1944 Ankona/Włochy). Jego córka Emilia jest autorką wspomnień wydanych w 2007 roku pod tytułem

„Emilia and the Second World War ” by Emilia Niesluchowska

Historia, którą napisało życie.
Niedawno nawiązałam kontakt z potomkami Baranków wywodzących się z okolic Miechowa, trudno w jednym zdaniu opisać jak silne wrażenie na mnie wywarła historia tej rodziny …
Niewiele osób w Miechowie i okolicy zdaje sobie sprawę, że część z nich jest spokrewniona lub skoligacona z rodzina Baranków jaka żyła w tej okolicy już w początkach XVIII wieku.
Poniżej przetłumaczyłam wstęp do wspomnień wojennych …

„Emilia i II Wojna Światowa”

To jest historia mojego życia – zadedykowana dla moich córek Elżuni i Basi

„To było pięknego wrześniowego poranka 1939 roku. Miałam wtedy 8 lat. Świat i wszystko w nim miało specjalne znaczenie. Miałam cudownych kochanych rodziców i o cztery lata starszego ode mnie brata.Ten właśnie poranek był inny niż wszystkie pozostałe. W powietrzu była cisza jak przed burzą pomimo, że niebo było niebieskie a słońca na nim nie było. Mieszkaliśmy w małej gromadzie nazywanej Wielkozagórze kilometr od wioski Rusywel. Były tam tylko cztery rodziny, które dostały swoje gospodarstwa od polskiego rządu dla synów ,którzy walczyli dzielnie za wolność Polski w 1918 roku. Mój ojciec był jednym z tych, który otrzymał wiele medali za odwagę i dlatego jego gospodarstwo było najwieksze. Miałam bardzo szczęśliwe dzieciństwo.

Póżniej tego dnia, tego właśnie września słowa jak grzmot rozprzestrzeniały się w powietrzu „ Niemcy najechały na Polske” . Byliśmy w stanie wojny. Nie wiedziałam jeszcze co te straszne słowa przyniosą mi i mojej rodzinie. Odtąd życie się zmieniło. Mogłam zobaczyć strach w oczach moich rodziców.”

image

image

Losy tej części rodziny Baranków wiodły ich poprzez wiele miejscowości, wiele krajów i kilka kontynentów.

Baranek WW2 Travel Map
map made by Kurt – Emilia’s son in low / mapa wykonana przez zięcia Emili Kurta

 Ród Baranków  łączy się z  wieloma nazwiskami występującymi w regionie Miechowa.

Większość nazwisk z jakimi udało się połączyć ten ród:

Most of the name releted with Baranek 

Bogacz, Byczek, Bujak, Bielawski

Cegła, Chwastek,

Dela, Dudek ,Dróżdż.

Florek,

Gurak,

Idzik,

Kania, Kot, Kuler, Krzykawski, Kaydy/Kajdy. Kopeć, Kowal, Kański

Łabuz,

Machejek, Małpa/ Małupa

Ratucha,

Pachół,

Szaleniec, Szpak, Synowiec, Szarek, Sobczyk, Słota, Skoruch, Szwaja, Szostak/Siastka, Soczówka, Szydlewski, Szymański

Tomon, Toniarz,

Włudarczyk,

Zięba,

Żur vel Żurek,  Żak,

 

Mam nadzieje, że dzięki temu wpisowi uda się odnależć jeszcze więcej koligacji z rodem Baranków.

Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się drogi czytelniku swoimi spostrzeżeniami.

Czekam na Wasze komentarze, zapraszam do kontaktu.

Ania.

 

 

Autor wpisu :

Ania B.M

Żródła:

AN Kraków Szukaj w archiwach tutaj

Księgi metrykalne dotyczące Miechowa: AD Kielce, AP Kielce

Księgi archiwum parafialnego w Miechowie

 

 

6 myśli w temacie “Baranki z Miechowa

  […] Baranki z Miechowa […]

  Polubienie

   Anna Maria Baranek-Urban said:
   Sierpień 24, 2018 o 6:52 pm

   Coraz więcej Twojej pracy! Ileż to już osób jest Ci wdzięcznych za to że mogą przeczytać o swojej Rodzinie! Aniu dziękuję, dziękuję dziękuję…

   Polubienie

  Lidka said:
  Sierpień 28, 2018 o 9:45 pm

  Dzień dobry. Jestem mamą Władysława Alojzego Baranka(2012) i Wincentego Zygmunta Baranka (2015) ich tata Sebastian Baranek (1980) i dziadek Zygmunt Baranek (1934). Wiemy o rodzinie bardzo mało bo ojciec Zygmunta Baranka, Władysław Baranek (ok 1905) ożenił sie z Franciszką z d. Nowak i bardzo szybko umarł ok 1939. Władysław był kowalem i kopnął go koń w wyniku czego umarł. Może ktoś kojarzy Władysława Baranka z okolic Gniezna (migrowali często)? Bedziemy wdzieczni za pomoc odszukiwaniu przodków.

  Polubienie

  Dzięń dobry. Dziękuję za zainteresowaniem blogiem i tematyką genealogiczną. Z mojej strony moge podpowiedzieć, że w trzeba ustalić z USC odpowiednim dla miejsca zgonu Władysława Baranka , kiedy dokłądnie zmarł i co jest zawarte w akcie (idealnie jesli uda się zdobyć kopie dokmentu -skan lub zdjęcie, nie odpis). Trzeba też znależć w ten sam sposób akt ślubu , być może wciaż jest w USC odpowiednim dla miejsca zawarcia związku małżeńskiego jak również w parafii zdarzenia. (skan ,zdjecie ). Wtedy można probować ustalić według tych danych skąd pochodzili Barankowie. Warto też podpytac w rodzinie najstarszych żyjacych krewnych może znają jakieś wskazujące ślad szczegóły. polecam również zapytać o fotografie z dawnych lat(opisac je dokładnie, kiedy i gdzie mogły zostac wykonane, kto jest autorem jesli wiadomo, oraz kto jest na zdjęciach;szczegółowy opis)Bardzo proszę o kolejny kontakt. Pozdrawiam Ania

  Polubienie

  […] Baranki z Miechowa […]

  Polubienie

  […] Baranki z Miechowa […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s