Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791: I. Parafie powiatu ksiąskiego/ Miechów

utworzone przez sty 1, 2021inne3 Komentarze

Spis ludności województwa krakowskiego 1790-1791

Opowieści na Nowy Rok.
Jak to dawniej bywało z poszukiwaniami genealogicznymi.


Około dziesięć lat temu , kilka miesięcy po nawiązaniu pierwszego kontaktu z Kasią Gałuszką-Stolz , która na stronie genealodzy wskazała jako parafię przodków Miechów, wspólnie postanowiłyśmy zamówić strony z Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791: I. Parafie powiatu ksiąskiego. Informacje o tym zespole pojawiły się na stronie Achiwa Państwowe. Potrzebne było zamówienie kwarendy, koszt godziny poszukiwań wskazanych nazwisk to kształtował się w cenie 70 PLN /h , plus 5 PLN za kopie strony. Kwarenda objęła kilka godzin poszukiwań. Po kilka tygodniach otrzymałyśmy zdjęcia kilkunastu stron na adres email. Radość była ogromna.

Dzięki tym informacjom udało się „rozjaśnić i ułożyć bardziej szczegółowo koligacje, potwierdzić lub wykluczyć wcześniejsze tezy postawione na podstawie dosępnych ksiąg metrykalnych.
Kilka lat poźniej pojawiła się strona szukaj w archiwach, gdzie można przeszykiwać te cenne informacje zawarte w Spisach ludności województwa krakowskiego on line.


Kilka lat temu opracowałam spis dla wsi Pstroszyce. Opracowanie to umieszczone jest na stronie Uli Pogoń z domu Stano (mojej krewnej genealogicznej) http://korzenie.manifo.com/pstroszyce
Kolejny spis wykonałam dla miejscowości Podleśna Wola Podleśna Wola Biskupice Biskupice / Miechów , Przesławice Przesławice



Kasia Gałuszka Stolz podjęła się trudu opracowania całości materiału , na początek została opracowana w całości parafia Miechów. Materiał udostępniła dane 1 stycznia 2021 roku. Poniżej treść:


„Na stronie https://szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3#tabJednostki można przegladać spis mieszkanców (prawie) wszystkich parafii owczesnego wojewodztwa krakowskiego z lat 1790-1791. Ja osobiscie szukam w wielu parafiach w obecnym wojewodztwie ślaskim, małopolskim i swietokrzyskim. Bylam wiec od poczatku zainteresowana tymi spisami. Szukanie i przegladanie w internecie jest dosc stresujace, wiec na poczatek sciagnelam interesujace mnie parafie. To tez mi z czasem nie wystarczylo i zaczelam zastanawiac sie nad spisem (indeksacja) parafii, wsi, zagród/domów i mieszkańów.
Troche to trwało, ale w końcu udało mi sie opracować wzor indeksacji, który mnie w tej chwili zadowala.
Dla każdej parafii osobny plik excel.
W pliku parafii dla każdej wsi osobny arkusz.

W kolorze czarnym zapisałam dane podane w spisie:
nazwa miejscowości / tytuł arkusza
numer domu
imie (zapis wg obecnej pisowni!)
nazwisko (pisownia orginalna ze spisu!)
stan, zawod
wiek (wg spisu)

W kolorze czerwonym zapisalam przypuszczalne dane:
przypuszczalny rok urodzenia (moje obliczenia = rok 1790 – wiek)
pzypuszczalne nazwisko rodowe (moje przypuszczenia na podstawie pokrewienstwa lub powinowactwa, gramatyki, geneteki i moich zasobow)

W kolorze niebieskim zapisałam uwagi (na podstawie moich zasobow i geneteki).

Pola, w których wpisani sa moi przodkowie, sa wypełnione kolorem jasnoniebieskim.

Można wiec zauważyć, ze jest to indeksacja z moimi przypuszczeniami i uwagami, czyli na moje potrzeby. Zdaje sobie sprawe, ze moje przypuszczenia i obliczenie nie sa bezbledne. Wiem teraz, kto mieszkal w danej wsi w danym domu. Dla mnie jest to wielkie ułatwienie. W trakcie indeksowania znalazłam kilku nowych przodków i wielu krewnych, dowiedziałam sie czy w danym roku ktos jeszcze żył, czy nadal był gospodarzem, czy przekazał już gospodarstwo synowi i mieszkał tam jako komornik.

Jak do tej pory zindeksowalam spis mieszkanców parafii miechowskiej, w sumie ponad 4500 mieszkanców. Tymi danymi chcialabym sie podzielić z genealogami poszukującymi w tej parafii.
Jak na razie udostępniam spis ludności wojewodztwa krakowskiego z parafii miechowskiej:

(dane w linku poniżej)
https://drive.google.com/drive/folders/1pEr9-iqIYmfI048AE33y_9KWWFGm5Kwl?usp=sharing
Udostępniam w formacie excel, aby każdy mogł uzupelnić tabele danymi i przypuszczeniami na swoj indywidualny użytek. Do pobrania jest tam rownież tabela excel zawierajaca wszystkie udostępnione parafie spisu ze wszystkimi miejscowosciami i powiatami, co ułatwia wyszukiwanie na stronie https://szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3#tabJednostki

Zapraszam do dyskusji, uzupelniania, korekty, indeksacji i wymiany informacji.

Pozdrawiam

Kasia”

Podzielcie się informacjami o swoich znaleziskach, które udało się odkryć dzięki temu opracowaniu. To będzie taka forma podziękowania za wkład włożony w opracowania.

Zachęcam również do udostępiania tego postu , jak również innych postów genealogicznych.

Autorki wpisu : Ania Bernat -Mścisz i Kasia Gałuszka-Stolz

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny  Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

3 komentarze

  1. S. Śmiech vel Gas

    Dziękuje Ci bardzo. Nawet nie wiesz ile radości mi sprawiłaś swoją pracą. Kłaniam Ci się nisko i wszystkiego dobrego życzę.

  2. Gosia

    Witam. Czy analizując te i inne spisy z Pstroszyc/ Podmiejskiej Woli natknęła się Pabi na nazwisko Chorążek?

Wyślij komentarz