„Pstroszyce to wieś w Małopolsce, gdzie pagórki urozmaicają krajobraz, a ze wzgórza Widnica, kiedy powietrze jest przejrzyste, dostrzec można piętrzące się na południu majestatyczne Tatry.|”
Zdjęcia i opisy przesłał Pan Mariusz Miś, wnuk Stanisławy Miś z domu Wędzony.
Stanisława Wędzony i jej pogodny uśmiech, w tle zabudowania dawnych Pstroszyc (?), bielony drewniane domy kryte strzechą, po prawej kobieta stojąca przy kurach, dwoje dzieci dziewczynka i młodszy chłopiec (?). W tyle mężczyzna z uniesiona w górę prawą dłonią.
Władysław Ordys, syn Marii Ordys ( z domu Wędzonej ), siostry Stanisławy Wędzonej.
Stanisława Wędzony z najmłodszym swoim bratem, Edwardem Wędzonym, Pstroszyce.
Pierwsza z lewej w górnym rzędzie Stanisława Wędzona, druga od lewej Władysława Wędzony córka Marcina, pierwsza z prawej w górnym rzędzie Nastka Deńca
Druga z lewej Stanisława Wędzona, obok Jagnysia Dróżdż (komentarz do wpisu: Jak twierdzi Pan Marcin, mieszkaniec Pstroszyc, Jagnysia to Agnieszka z Drożdżów Różycka), następnie Szczepan Dróżdż i pierwsza z prawej Maria Dróżdż ( przyszła Miłkowa ).
„Trzeci po lewej Piotr Wędzony ( ur. 12.06.1903 – zm. 24.08.1994 ), drugi według starszeństwa brat Stanisławy Wędzonej. Od rozpoczęcia służby wojskowej pozostał w armii do chwili wybuchu II Wojny Światowej. W rodzinie Wędzonych darzony wielkim autorytetem. Wizyty u Piotra Wędzonego na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku były dla mnie niczym audiencja i wielkie przeżycie które pamiętam do dziś.”-Tak wspomina je Pan Mariusz Miś.
Z pewnością siostrzenica Stanisławy Wędzonej i siostra przyszłego profesora AGH Tadeusza Wędzonego.Z dużym prawdopodobieństwem że jest to Maria Aleksandra Wędzona.
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem Piotr Wędzony, najmłodszy syn Mikołaja Wędzonego i Katarzyny z domu Dróżdż. Młodszy brat Adolfa Wędzonego.
Zdjęcie ślubne Adolfa Wędzonego, syna Mikołaja Wędzonego ( ur. 1881- zm. 1926 ) i Katarzyny Wędzonej z domu Dróżdż ( ur.1882 – zm. 15.02.1964). Mikołaj był bratem Franciszka Wędzonego.
Franciszek Wędzony miał żonę Julię Dróżdż, a jego brat Mikołaj Wędzony ożenił się z siostrą Julii Katarzyną Drożdż .
Wśród uczniów:
chłopiec Tadeusz Wędzony z Parceli , stoi pomiędzy małżeństwem Książków (siedzą na ławce od lewej strony). Dziewczynka za Tadeuszem , Maria Uchto z Pstroszyc II. Dziewczynka ciemna sukienka po środku Józefa Małupa , dziewczynka z białą bluzką, koralami Janina Mucha. Pośrodku na górze dziewczynka z białym fartuszkiem , zaczasymi włosami to Stanisława Wędzona. Dziewczynka z warkoczykami , białymi wstążkami, stojąca pośrodku to Peroniówna.
Nad księdzem po prawej stronie stoi chłopiec z białym kołnierzykiem , to Eugeniusz Szarek. Pomiędzy księdzem a nauczycielką w tyle Żurek z Podleśnej Woli. Dziewczynka z warkoczykami z białym fartuszki , stoi pośrodku to Zofia (Leonka) Zachwieja.
Pierwszy rząd , druga od lewej Natalia Bomirska, córka kierownika szkoły siedzącego pośrodku.
Zdjęcie ślubne Zofii Wędzonej i Jana Malupy , uroczystość zaślubin odbyła się jak wynika z dopisku przy akcie urodzenia Zofii, 24 września 1930 roku
Zofia Wędzona ( starsza siostra Stanisławy Wędzonej ) z córką Maryse ( Marią )
Zofia Wędzona z córką Maryse ( Marią ) i synem Jean Claudem ( Janem ). Zofia Wędzona po wyjściu za mąż za Jana Malupe wyjechała z mężem w latach 30 XX wieku na emigracje do Belgii. Te dwa zdjęcia pochodzą z roku około 1945
Zofia Malupa ( z domu Wędzona ), zdjęcie wykonane prawdopodobnie na początku lat 70 XX wieku.
Mam nadzieję, że uda mi się uzupełnić opisy zdjęć.
Mieszkańcy Pstroszyc Zdjęcia i opisy
Zdjęcie ślubne z wieś Podleśna Wola tutaj
Zespół ludowy z Przybysławic Przybysławice i nazwisko Miś
Czekam na wiadomości Was.
korekta dotycząca osób na zdjęciach i koligacji dnia 28.09. 2020
Autor wpisu:
Ania Bernat-Mścisz
Genealogiczna Podroż w Przeszłość
Serdecznie podziękowania dla Pana Mariusza Miś za udostępnienie zdjęć i ich opisanie.
Źródła:
Księgi metrykalne USC Miechów, oraz księgi parafialne, przechowywane również w AP Kielce, AD Kielce jak również AN Kraków.
Opowieści o rodzinie Stanisławy z domu Wędzonej córki Franciszka Wędzonego i Julianny z domu Dróżdż, urodzonej w 1919 roku, spisane przez Mariusza Miś wnuka Stanisławy, który podzielił się ze mną historią rodzinną. Źródłem są również historie spisane przez Tadeusza Wędzonego, profesora na AGH, bratanka Stanisławy Miś z domu Wędzony.
Zdjęcia są prywatną własnością wnuka Stanisławy z domu Wędzony, Pana Mariusza Miś.
Opis zdjęć również przesał Pan Mariusz Miś.
To w tej miejscowości urodził sie mój pradziadek Wincenty Machejek walczący i niepodległość Polski. Historię o nim możecie przeczytać tutaj .
Zdjęcie nr 5. Jak twierdzi Pan Marcin, mieszkaniec Pstroszyc, Jagnysia to Agnieszka z Drożdżów Różycka.