Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

utworzone przez lut 8, 2022inne0 komentarzy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test.
Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii.
Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin Chojnackich i Grojców z okolic Szreniawy, obecnie mieszkający w Wielkiej Brytanii.
Po odszukaniu kilku pokoleń (aktualnie do drugiej połowy XVIII wieku)zamieszkujących dawniej okolice Szreniawy, przyszedł czas na informacje z XX wieku.

zdjęcie numer 1. Grojec, Pacia, Sulisławice rok 1934

Zdjęcie przesłane przez potomków rodziny Grojec z Sulisławic w parafii Szreniawa, potomkowie mieszkają obecnie w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie było wykonane w Sulisławicach, w roku 1934.

na zdjęciu od lewej strony:
1. Fryderyk Pacia
2. Marianna Pacia z domu Grojec urodzona w 1913,
3. Marianna (Maria) Grojec (jej mężem był Jan Grojec urodzony w 1870 roku) Marianna z domu Dela urodzona w roku 1883 w Sulisławicach, córka Jerzego i Reginy z domu Micek.

Zdjęcie grobu / Jan Grojec 1870-
4. Zofia Grojec urodzona w roku 1924
5. Marianna Grojec z domu Laskowska urodzona w 1907 roku ze swoją małą córką
6. Danutą Grojec urodzoną w 1934 roku, (ojcem Danuty i mężem Marianny z domu Laskowskiej był Jan Grojec urodzony w 1910 roku (syn Jana Grojca urodzonego w 1870 roku i Marianny z domu Dela).
7. Anna Grojec ur. w 1921 r.

 

zdjęcie numer 2. Stanisława Chojnacka z domu Gorojec ze swoim bratem Janem Grojcem, rok 1929

Mężem Stanisławy Chojnackiej z domu Grojec był Marek Chojnacki mieszkali po śubie w Sulisławicach, a od 1928 roku we wsi Cisie.

zdjęcie numer 3. Rodzina Chojnackich
Od lewej na dole siedzi: 1. Marysia Chojnacka, 2. powyżej Marysi stoi Helena/Hela Chojnacka (córka Marka i Stanisławy Grojec) 3. Najmniejsze z dzieci (po prawej stronie na dole) to Danuta Grojec (córka Jana i Marii z Laskowskich). 4. Kobieta stojąca druga od prawej to Stanisława Chojnacka z domu Grojec.

Pozostałe osoby nie są znane, choć nie jest wykluczne, że również pochodzą z rodziny Grojec. Zdjęcie pochodzi z około 1937-1938 roku, wykonane było w miejscowiści Czarnokońce Wielkie, obwód tarnopolski.
W 1937 roku rodziny Jana Grojca, Anny (Hanny) Wieczorek z domu Grojec, Paweł Grojec i jego żona Maria Palska oraz Zofia Grojec, przeniosły się ze Szreniawy, Sulisławic i Cisia do obwodu Tarnopolskiego.

zdjęcie numer 4. Rodzina Grojców i Chojnackich rok około 1946, Afryka

Na zdjęciu; siedzi od lewej Maria Grojec z domu Dela, dziewczynka w stroju ludowym krakowskim Wiesława Wieczorek, Stanisława Chojnacka z domu Grojec,
górny rząd od lewej do prawej: Marysia Chojnacka, Danuta Grojec, Maria Grojec domu Laskowska, Helena Chojnacka i Anna /Hanka Wieczorek z domu Grojec.
Zdjęcie wykonane po roku 1942, najprawdopodobniej około 1946 roku.
Od wielu lat potomkowie poszukują zdjęć Marka Chojnackiego (urodozny w 1903 w Wierzchowisku/Szreniawa) i jego rodziców (Józef i Agata z domu Kwietniak).

Ze wspomnień potomków: „Rodzina Grojców i Chojnackich była rolnikami, uprawali ziemię w okolicy Szreniawy i Miechowa, a poźniej w obwodzie tarnopolskim. Kiedy 2 lutego 1940 roku rosjanie zaatakowali Polskę, zostali wywiezieni z domu i deportowani, pociągami bylęcymi wywieziono ich na Syberię. Zostali zesłani do obozu pracy zwanego Posiołek Skoczek, obwód kirowski na Syberii. Pozostali tam do uwolnienia, w lutym 1942 roku.
Zesłańcy zaczeli się kierować na południe, aby dołączyć do armii Andersa, która formowała się w Uzbekistanie. Podczas tej podróży zmarło kilku członków rodziny Wojtek Wieczorek i jego córeczka Maria Wieczorek, a poźniej Marek Chojnacki, który zmarł na tyfus 3 marca 1942 roku.
Syn Marka , Zdzisław dołączył do szkoły junackiej Andersa w 1942 roku, było to Marglanie w Uzbekistanie. Podróżował z armią przez Morze Kaspijskie do Palestyny . 3. Dywizja Strzelców Karpackiech i 2 Korpus Polski.
Jan Grojec i jego siostra Zosia Grojec również dołączyli do armii Andersa (Polskie Siły Powietrze).
Maria Grojec z domu Dela, Stanisława Chojnacka z domu Grójec, Helena Chojnacka, Marysia Chojnacka, Danuta Grojec, Maria Grojec z domu Laskowska, Anna /Hanka Wieczorek z domu Grojec, Wisława Wieczorek, również podróżowali przez Morze Kaspijskie i dostała do Teheranu.

zdjęcie 5. Grojec, Pacia, Konysz po 1945

Rodzina Wiktorii Grojec (1900 – 1969) córki Jana Grojec (ur.1870) Marii Dela (ur.1883).
Górny rząd od lewej do prawej :
Janka (Grojec) i jej mąż (nieznane nazwisko), Wanda (Grojec) i jej mąż Kazik (Kazimierz).
Środkowy rząd:
Wiktoria (matka Janka, Wandy i Stasi) Grojec, jej mąż to Piotr Konysz (?)  i Maria Pacia (panieńskie Grojec – siostra Wiktorii.
Siedząca dziewczyna to Stasia
Rodzina pochodziła z miejscowości Sulislawice. Po pewnym czasie Wiktoria z rodziną przeprowadziła się do Huty Szklanej koło Poznania, a rodzina Pacia do Warszawy. Nie wiadomo dokładnie gdzie zdjęcie zostało wykonane.
Wszystkie zdjęcia są własnością rodziny.

C.D.N
Mam nadzieję, że publikacja przyczyni się do poszerzenia wiedzy o mieszkańcach okolicy Szreniawy.
Zapraszamy do kontaktu.
Autor postu: Ania B.M i potomkowie Grojców i Chojnackich

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej
Spis Poborowych Łopuszno rocznik 1916

Spis Poborowych Łopuszno rocznik 1916

Łopuszno spisy poborowych To cenne źrodło pomocne w badaniach genealogicznych, a dotyczy mieszkańców Łopuszna przechowywane jest w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach,w zespole Starostwo Powiatowe w Kielcach I Powiat Kielce...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz