Ślubna fotografia

Posted on Updated on

Historia ukryta w pamiątkowej fotografii może przenieść nas w świat miniony. Niekiedy dzięki zdjeciom sprzed wieku możemy lepiej poznać przeszłość, ale również lepiej zrozumieć teraźniejszość.

W trakcie mojej ostatniej wizyty w Polsce na początku września tego roku przy okazji wyjątkowej Ogólnopolskiej Konfrencji Genealogicznej w Brzegu udało mi się odwiedzić po raz pierwszy Podlesice leżące pomiędzy Charsznicą a Wolbromiem . Wyjeżdżając z Charsznicy pełnej pól słynnej charsznickiej kapusty  droga nasz a wije się wśród urokliwych pagórków i dolin.

W Podlesicach mieszkają potomkowie linii Machejków , Dudów, Smoków. Tam właśnie znalazłam bardzo dużo pięknych fotografii. Jestem bardzo wdzięczna Basi i jej Mamie, że mogłam je zobaczyć i sfotografować. Dbajmy wszyscy o stare fotografie to cenne pamiątki przeszłości .

Mam nadzieję, że wspołnymi siłami , z czasem uda się je dokładniej  opisać. Poznać historie ludzi na nich uwiecznionych.

Zdjęcie numer 1

grupowe slubne.JPG
Zdjęcie ślubne . Podleśna Wola /Miechów

 

Ślub rok ok. 1937-1938 Maria z domu Duda  i Józef Smok  Pierwsza po lewej na siedzi  panna Władysława z domu Duda. córka Józefa i Katarzyny z Machejków; po prawej z torebką stoi Zofia z domu Mielińska c. Marianny z Machejków; Po prawej stoi w białej bluzce Józefa Wędzona (wyszła za Jana Uchtę)-(nie jest pewne czy to Józefa); przy panu młodym siedzi Miłek z Sosnowca.

 

Zdjęcie  numer 2

grupowe slubne mlodzi
Zdjęcie ślubne Podleśna Wola, Brzuchania , Miechów

Druga od lewej (wiadac tylko profil) Maria z domu Duda po mężu Smok,

zdjęcie wciąż czeka na opis, jedna z osób jest zdecydowanie starsza od pozostałych gości weselnych, to kobieta stojąca po lewej stronie zdjęcia .

 

Zdjęcie numer 3

IMG_9708.JPG
Zdjęcie Ślubne Podleśna Wola/ Miechów

Po prawej stronie pana młodego siedzi Maria z domu Duda. Może uda sie rozpoznać kolejne osoby na fotografii .

 

Zdjęcie numer 4

weselne najstarsze podlesna wola.JPG
Zdjęcie ślubne Podleśna Wola, Miechów

Po prawej stronie zdjęcie, w białym dużym kołnierzyku pod szyją stoi Maria z domu Duda. Rok ok. 1936-1937 ?  Kim są pozostałe osoby?

 26 listopada 2017 otrzymałam  więcej informacji o tej ślubnej fotografii z Podleśnej Woli 

Jak napisała Pani Maria na zdjeciu nr 4 pierwszy pan z lewej strony w górnym rzędzie to Jan Stawiarski z Podleśnej Woli syn Grzegorza i Łucji , na 5 zdjeciu zaraz za Panem młodym kobieta w środkowym rzędzie to być może Stefania Stachowicz obok niej mąż Władysław Stachowicz.

Zdjęcie numer 5

weselne 2
zdjęcie ślubne Podleśna Wola, Miechów

Po prawej stronie zdjęcie siedzi kobieta a nad nią stoi mężczyzna to rodzina Miłków z Podleśnej Woli. Kolejne osoby czekają na rozpoznanie.

Mężczyzna siedzący po prawej stronie z kapeluszem w ręku to Wincenty Machejek(ur. 1895) syn Szczepana i Marianny urodzonej Kania.

Na zdjęciu obok pary młodej siedzą jak można się domyślać świadkowie, a także rodzice państwa młodych.

Zdjęcie numer 6

slubne ze starsza osoba.JPG
Zdjęcie ślubne  Podleśna Wola, Miechów i okolica

Zdjęcie  wciąż czeka na opisanie, może ktoś z osób odwiedzających stronę rozpozna znajome twarze?  Starsza kobieta po lewej stronie wygląda jakby przypadkiem się tu znalazła, czy była mamą państwa młodych , która krzątała się przy przygotowywaniu potraw dla  weselnych  gości a tylko na chwile stanęła z młodymi ludzmi? Kobieta urodzona jeszcze pewnie w końcu XIX wieku.

Uzupełnienie opisu zdjęcia rozpoznanego przez prawnuka Franciszka Wędzonego i Julianny z domu Dróżdż, który również jest właścicielem takiego zdjęcia.  Opis zdjęcia otrzymałam w lipcu 2018 roku. 

Pierwszy z lewej u góry to Adolf Wędzony.Ostatni po prawej u samej góry to Szczepan Dróżdż. Ostatni po prawej w dolnym rzędzie siedzący to Bolesław Wędzony, brat Adolfa. Bolesław i Adolf Wędzoni to synowie Mikołaja Wędzonego. Bratankowie mojego pradziadka Franciszka Wędzonego a zarazem kuzyni Mojej Babci.”

Zdjęcie numer 7

slubne z sosnowca.JPG
Zdjęcie ślubne Sosnowiec, Podleśna Wola, Miechów

Zdjecie ślubne a na nim Stanisław Duda ze swoją żona Władysławą z domu Pieczyrak. Zdjęcie wykonane w zakładzie fotograficznym I. Cwirka – Godycka  ul. Kaliska 2 . Kto jeszcze jest na zdjęciu ?

Kim jest urocza młoda panienka  swojąca po lewej stronie zdjęcia z ogromną białą kokarda na głowie? Kim są pozostałe osoby ?

 

Zdjęcie numer 8

para ze swiadkami
Zdjęcie ślubne para młoda i świadkowie , Podleśna Wola , Miechów

Świadkiem na powyższym zdjęciu jest Maria z domu Duda . Mam nadzieję, że te piękne stare fotografie przemówią do nas kiedyś i pozwolą odkryć swoją historię.

Powszechnie wiadomo, że jedna fotografia to tak jakby użyć tysiąc słów.  Spróbujmy wyczytać z nich wspołnie historię.

 

Zachęcam serdecznie do udostępniania tego wpisy szczególnie osoby związane z tym regionem Małopolski. Zachęcam do pokazywania zdjęć zwłaszcza starszym osobom, które mogą pamiętać i wiedzieć bardzo dużo o historii,

Zapraszam serdecznie do kontaktu.

Autor:

Ania B.M

ciąg dalszy  nastąpi, kolejne zdjęcia z dawnych lat czekaja na publikacje i rozpoznanie

wpis o Podleśnej Woli tutaj

Rodzina Kaniów tutaj

Miłek tutaj

Biskupice tutaj

Przesławice tutaj

O rodzinie Baranków z okolic Miechowa  tutaj

Rodzina Byczków tutaj

10 myśli w temacie “Ślubna fotografia

  maria said:
  26 listopada, 2017 o 9:24 pm

  na zdjeciu nr 4 pierwszy pan z lewej strony w gornym rzedzie to JAn Stawiarski z Podlesnej Woli syn Grzegorza i łucji , na 5 zdjeciu zaraz za Panem młodym kobieta w srodkowym rzedzie to byc moze Stefania Stachowicz obok niej mąż Władysław Stachowicz

  Polubienie

  […] Ślubna fotografia […]

  Polubienie

  […] Ślubna fotografia […]

  Polubienie

  Paula said:
  3 listopada, 2018 o 4:42 pm

  cześć ! Zdjęcie numer 4: Jan Stawiarski to moja rodzina, wychodziłoby, że to stryjek mojej babci, ale na cmentarzu w Miechowie widziałam tylko jednego żołnierza – Stanisław Stawiarski, pochowany razem z Łucją, a Stefania Stachowicz, to była moja Ciotka Stefka 😀 Właściwie to chyba ciotka albo kuzynka mojej babci.

  Polubienie

   Paula said:
   3 listopada, 2018 o 4:49 pm

   Aha, jeszcze jedno – Stefania Stachowicz urodziła się w 1924, na zdjęciu jest dość podobna do siebie, więc zdjęcie nie może być z 36-38, byłaby wtedy dziewczynką lub to ktoś do niej podobny.

   Polubienie

  Maria said:
  3 listopada, 2018 o 10:35 pm

  Witaj Paula ! Jan Stawiarski to nie ten zołnierz ale ten drugi w gornym rzedzie (pierwsza jest kobieta).Stanisław Stawiarski to był wnuk Łucji a syn Walentego czyli starszego brata Jana. Ciotka Stefka była i moją ciotką:-D Zreszta niecały miesiac temu dowiedziałam sie ze to własnie Ona z całej rodziny miała w „jednym palcu” cała historię rodziny- wiedziała podobno doskonale kto z kim i ile miał dzieci.szkoda ze nie wiedziałam tego wczesniej :-((( pozdrawiam

  Polubienie

   Paula said:
   4 listopada, 2018 o 6:05 pm

   Czyli jesteśmy jakąś rodziną 😉 Właśnie rozmawiałam z moim tatą, i poznał ciotkę Stefkę i wujka Władka na zdjęciu, więc musiało być zrobione później niż 1936-38. Przy najbliższej okazji popytam babcię czy kogoś innego nie poznaje.

   Polubienie

  […] Ślubna fotografia […]

  Polubienie

  […] Ślubna fotografia […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s