Ślubna fotografia

utworzone przez wrz 29, 2017inne6 Komentarze

2021/01Historia ukryta w pamiątkowej fotografii może przenieść nas w świat miniony. Niekiedy dzięki zdjęciom sprzed wieku możemy lepiej poznać przeszłość, ale również lepiej zrozumieć teraźniejszość.

W trakcie mojej ostatniej wizyty w Polsce na początku września tego roku przy okazji wyjątkowej Ogólnopolskiej Konfrencji Genealogicznej w Brzegu udało mi się odwiedzić po raz pierwszy Podlesice leżące pomiędzy Charsznicą a Wolbromiem . Wyjeżdżając z Charsznicy pełnej pól słynnej charsznickiej kapusty droga nasza wije się wśród urokliwych pagórków i dolin.

W Podlesicach mieszkają potomkowie linii Machejków , Dudów, Smoków. Tam właśnie znalazłam bardzo dużo pięknych fotografii. Jestem bardzo wdzięczna Basi i jej Mamie, że mogłam je zobaczyć i sfotografować. Dbajmy wszyscy o stare fotografie to cenne pamiątki przeszłości .

Mam nadzieję, że wspołnymi siłami , z czasem uda się je dokładniej  opisać. Poznać historie ludzi na nich uwiecznionych.

Zdjęcie nr 1

grupowe slubne.JPG

Zdjęcie ślubne. Podleśna Wola/Miechów

Ślub rok ok. 1937-1938 Maria z domu Duda  i Józef Smok  Pierwsza po lewej na siedzi  panna Władysława z domu Duda. córka Józefa i Katarzyny z Machejków; po prawej z torebką stoi Zofia z domu Mielińska c. Marianny z Machejków; Po prawej stoi w białej bluzce Józefa Wędzona (wyszła za Jana Uchtę)-(nie jest pewne czy to Józefa); przy panu młodym siedzi Miłek z Sosnowca.

Zdjęcie nr 2

Druga od lewej (wiadać tylko profil) Maria z domu Duda po mężu Smok

Zdjęcie wciąż czeka na opis, jedna z osób jest zdecydowanie starsza od pozostałych gości weselnych, to kobieta stojąca po lewej stronie zdjęcia.

Zdjęcie nr 3

IMG_9708.JPG

Zdjęcie Ślubne Podleśna Wola/ Miechów

Po prawej stronie pana młodego siedzi Maria z domu Duda. Może uda sie rozpoznać kolejne osoby na fotografii.

Zdjęcie numer 4

weselne najstarsze podlesna wola.JPG

Zdjęcie ślubne Podleśna Wola, Miechów

Po prawej stronie zdjęcie, w białym dużym kołnierzyku pod szyją stoi Maria z domu Duda. Rok ok. 1936-1937 ?  Kim są pozostałe osoby?

 26 listopada 2017 otrzymałam  więcej informacji o tej ślubnej fotografii z Podleśnej Woli 

Jak napisała Pani Maria na zdjeciu nr 4 pierwszy pan z lewej strony w górnym rzędzie to Jan Stawiarski z Podleśnej Woli syn Grzegorza i Łucji , na 5 zdjeciu zaraz za Panem młodym kobieta w środkowym rzędzie to być może Stefania Stachowicz obok niej mąż Władysław Stachowicz.

Zdjęcie numer 5

weselne 2

zdjęcie ślubne Podleśna Wola, Miechów

Po prawej stronie zdjęcie siedzi kobieta a nad nią stoi mężczyzna to rodzina Miłków z Podleśnej Woli. Kolejne osoby czekają na rozpoznanie.
Mężczyzna siedzący po prawej stronie z kapeluszem w ręku to Wincenty Machejek (ur. 1895) syn Szczepana i Marianny urodzonej Kania.
Na zdjęciu obok pary młodej siedzą, jak można się domyślać świadkowie, a także rodzice państwa młodych.

Zdjęcie numer 6

slubne ze starsza osoba.JPG

Zdjęcie ślubne  Podleśna Wola, Miechów i okolica

Zdjęcie  wciąż czeka na opisanie, może ktoś z osób odwiedzających stronę rozpozna znajome twarze?  Starsza kobieta po lewej stronie wygląda jakby przypadkiem się tu znalazła, czy była mamą państwa młodych , która krzątała się przy przygotowywaniu potraw dla  weselnych  gości a tylko na chwile stanęła z młodymi ludzmi? Kobieta urodzona jeszcze pewnie w końcu XIX wieku.

Uzupełnienie opisu zdjęcia rozpoznanego przez prawnuka Franciszka Wędzonego i Julianny z domu Dróżdż, który również jest właścicielem takiego zdjęcia.  Opis zdjęcia otrzymałam w lipcu 2018 roku. 

Pierwszy z lewej u góry to Adolf Wędzony.Ostatni po prawej u samej góry to Szczepan Dróżdż. Ostatni po prawej w dolnym rzędzie siedzący to Bolesław Wędzony, brat Adolfa. Bolesław i Adolf Wędzoni to synowie Mikołaja Wędzonego. Bratankowie mojego pradziadka Franciszka Wędzonego a zarazem kuzyni mojej Babci.”

Zdjęcie nr 7

Zdjęcie ślubne Sosnowiec, Podleśna Wola, Miechów

Zdjęcie ślubne a na nim Stanisław Duda ze swoją żona Władysławą z domu Pieczyrak. Zdjęcie wykonane w zakładzie fotograficznym I. Cwirka – Godycka  ul. Kaliska 2 . Kto jeszcze jest na zdjęciu ?

Kim jest urocza młoda panienka  swojąca po lewej stronie zdjęcia z ogromną białą kokarda na głowie? Kim są pozostałe osoby?

Zdjęcie nr 8

Zdjęcie ślubne para młoda i świadkowie, Podleśna Wola , Miechów

 

Świadkiem na powyższym zdjęciu jest Maria z domu Duda . Mam nadzieję, że te piękne stare fotografie przemówią do nas kiedyś i pozwolą odkryć swoją historię.

Zdjęcie nr 9

 

Rok około 1945
Druga od lewej stoi (obok pana z bujną czupryną) Balbina Soczówka po mężu Szczepka ur. w 1929 r. Nad panem młodym stoi jej brat Tadeusz Soczówka ur. 1922 r.

Zdjęcie nr 10
Rok około 1935
Pierwszy po lewej Roman Szczepka ur. w 1915.
Zakład fotograficzny J. Spiechowicz w Miechowie

Powszechnie wiadomo, że jedna fotografia to tak jakby użyć tysiąc słów.  Spróbujmy wyczytać z nich wspaniałe historię.

Zachęcam serdecznie do udostępniania tego wpisy szczególnie osoby związane z tym regionem Małopolski. Zachęcam do pokazywania zdjęć zwłaszcza starszym osobom, które mogą pamiętać i wiedzieć bardzo dużo o historii,

Zapraszam serdecznie do kontaktu.

Autor: Ania B.M

ciąg dalszy  nastąpi, kolejne zdjęcia z dawnych lat czekaja na publikacje i rozpoznanie

wpis o Podleśnej Woli tutaj
Rodzina Kaniów tutaj
Miłek tutaj
Biskupice tutaj
Przesławice tutaj
O rodzinie Baranków z okolic Miechowa  tutaj
Rodzina Byczków tutaj

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

6 komentarzy

 1. maria

  na zdjeciu nr 4 pierwszy pan z lewej strony w gornym rzedzie to JAn Stawiarski z Podlesnej Woli syn Grzegorza i łucji , na 5 zdjeciu zaraz za Panem młodym kobieta w srodkowym rzedzie to byc moze Stefania Stachowicz obok niej mąż Władysław Stachowicz

 2. Paula

  cześć ! Zdjęcie numer 4: Jan Stawiarski to moja rodzina, wychodziłoby, że to stryjek mojej babci, ale na cmentarzu w Miechowie widziałam tylko jednego żołnierza – Stanisław Stawiarski, pochowany razem z Łucją, a Stefania Stachowicz, to była moja Ciotka Stefka 😀 Właściwie to chyba ciotka albo kuzynka mojej babci.

 3. Paula

  Aha, jeszcze jedno – Stefania Stachowicz urodziła się w 1924, na zdjęciu jest dość podobna do siebie, więc zdjęcie nie może być z 36-38, byłaby wtedy dziewczynką lub to ktoś do niej podobny.

 4. Maria

  Witaj Paula ! Jan Stawiarski to nie ten zołnierz ale ten drugi w gornym rzedzie (pierwsza jest kobieta).Stanisław Stawiarski to był wnuk Łucji a syn Walentego czyli starszego brata Jana. Ciotka Stefka była i moją ciotką:-D Zreszta niecały miesiac temu dowiedziałam sie ze to własnie Ona z całej rodziny miała w „jednym palcu” cała historię rodziny- wiedziała podobno doskonale kto z kim i ile miał dzieci.szkoda ze nie wiedziałam tego wczesniej :-((( pozdrawiam

 5. Paula

  Czyli jesteśmy jakąś rodziną 😉 Właśnie rozmawiałam z moim tatą, i poznał ciotkę Stefkę i wujka Władka na zdjęciu, więc musiało być zrobione później niż 1936-38. Przy najbliższej okazji popytam babcię czy kogoś innego nie poznaje.

Wyślij komentarz