Stroje ludowe, okolice Miechowa, Małopolska

utworzone przez paź 12, 2017inne, Miejsca3 Komentarze

Dawne wzory  haftowane, malowane, tkane  czy w inny sposób wplatane w stroje ludowe  to  temat bardzo interesujący dla wielu osób, szczególnie dla  pasjonatów regionalistyki, genealogów, historyków, etnografów, również osób związanych ze światem mody.

Dzięki fotografiom sprzed lat również mamy możliwość poznać jak wyglądały dawniej stroje ludowe, ale również pozostałe ubiory codzienne.

Zdjęcie poniżej przedstawia dwie panny w stojach ludowych z regionu małopolski, okolic Miechowa. Dziewczęta mają na sobie ozdobne serdaki, haftowane i wyszywane cekinami. W serdaku u dziewczyny z prawej strony fotografii widoczne kaletki u doły gorsetu. Serdaki wiążane są krzyżowo, wzory rozkładają się równomiernie po obu stronach stroju.

Na głowie panien widoczne wiązne w tyle głowy chusty. Dziewczęta ubrane są  w białe koszulowe bluzki. Pod szyją każda z nich ma, co widać wyrażnie po kilka rzędów korali. Obie mają kwieciste spódnice. Panna wyższa, po prawej stronie zdjęcia ma jasną spodnice z nadrukiem kwiecistym.  Obie mają założone na wierzch  spodnic lekkie jasne zapaski z 4 rzędami wstążek przyszytych poprzecznie w dolnej części fartucha.

Zdjęcie otrzymała dzięki uprzejmości Basi z Podlesic , było ono przechowywane w zbiorach jej przodków z Podleśnej Woli  koło Miechowa . Na zdjęciu mogą być osoby z rodziny o nazwiskach Duda i Machejek.

Zdjęcie może pochodzić z lat dwudziestych XX w.

stroje

Stroje ludowe Miechów , Podleśna Wola , lata dwudzieste

stroj dziecko rodzice.JPG

Stroje ludowe, Miechów, Podleśna Wola ,

Kolejne zdjęcie  przedstawia rodzinę z kilkuletnim dzieckiem. Zdjęcie mogło być wykonane w miesiącach letnich na przyklad w przydomowym ogrodzie. Kobieta ma na sobie strój z lat dwudzistych. Sukienka z plisami biegnącymi z góry na dół, rękawy siędające do łokci, pod szyją biała kokarda. Suknia przpasana paskiem wykonanym z tego samego materiału. Włosy ciemne, gładko zaczesane wokół głowy.

Dziewczynka o jasnych włosach  w wieku około pięciu lat ma na sobie strój ludowy. Widoczny serdak z kaletkami , ozdobiony haftami i wyszywany cekinami. Kilka rzędów korali sięga dziecku aż do pasa. Dziewczynka ma biała bluzkę z rękawami sięgającymi polowy jej rąk. Dół jej ubioru to widoczna jasna zapaska i ciemniejsza spódnica pod spodem.

Mężczyzna ubrany w ciemny jednorzędowy  garnitur  z kamizelką, białą koszulę i krawat.

Mam nadzieję, że takich zdjęć uda mi się pokazać jeszcze więcej. Liczę, że wspólnie ustalimy ktogo przedstawiają te fotogarafie. Choć powstały one prawie sto lat temu to wciąż potrafią zachwycić nie jednego miłośnika regonalistyki , genealogii, …i wielu innych dziedzin.

13221358_1024135344336237_6357294908994706749_o.jpg

Strój ludowy własnorćznie wykonany

 

 

 

Autor:

Ania B.M

Kopie pamiątkowych zdjęć sprzed 100 lat dzięki uprzejomości Basi z Podlesic

Ciekawe linki

Najlepsza strona jaką znam przedstawiająca stroje ludowe w dawnej Polsce  tutaj

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny  Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

3 komentarze

  1. Anonim

    Biała spódnica w kwiaty świadczy o tym, iż dziewczyna jest panną, a druga mężatką.

  2. Agata

    O jaki piękny strój własnoręcznie robiony! Trzeba mieć talent, żeby coś takiego zrobić.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Koniczyna i Pokolenia na Zielnej Wyspie | Art of nature and travel - […] Stroje ludowe z okolic Miechowa […]

Wyślij komentarz