To czego szukam i znależć nie mogę.
Często zastanawiam się jak daleko wstecz uda się mi dotrzeć. Z jakiego czasu będą pochodzić najdawniejsze wpisy o przodkach. Czy i jeśli tak to gdzie, w jakim okresie jest granica poznania.
Aby zlokalizować najważniejsze „gwoździe programu ” w tej dziedzinie postanowiłam spisać wszystko w jednym poście.
„Polecimy” alfabetycznie
Barczyńscy – od lat nie mogę znależć zgonu Szczepana (Stephana) Barczyńskiego syna najprawdopodobniej Walentego. Szczepan mógł urodzić się (brak ksiąg z tego okresu) w Olesznie lub okolicy -mógł być synem Walentego. Zmarł pomiędzy rokiem 1821 a 1831 (w Łopusznie gdzie mieszkał w roku 1821 brak aktu zgonu. Jego żona Gertruda zmarła w Gnieździskach par. Małogoszcz w roku 1831 (wdowa). Kiedy się uda znależć akt zgonu Szczepana to mam nadzieje, że będą tam zapisane informacje i jego rodzicach. wiecej o Barczyńskich
Belscy – moi Belscy mieszkali w par.Łopuszno / świętokrzyskie od ok 1810 . Wcześniej ich ślady odnalazłam w Racławicach k/ Miechowa / we wsi Górki Kościejowskie. Jednak poza spisem ludności z 1790-1791 roku brak jest ksiąg dotyczacych tego miejsca. więcej o Belskich
Bernat – Najstarszy przodek Bernat jakiego do tej pory udało mi się ustalić mieszkał w parafii Łopuszno /świętokrzyskie. Był to Kazimierz urodzony ok . ok 1700 roku. Zmarł w roku 1778 Hucisko . Czy Bernatowie mieszkali tam przez wcześniejsze wieki ? Tego w tej chwili nie potrafie ustalić pomocne byłby zapewne w jakiś stopniu badania DNA.
Bogacz – najstarszy Bogacz wśród przodków to Józef urodzony ok. 1706 roku mieszkał Pstroszyce /Miechów zmarł w 1776 (miał żonę Reginę Kaczmarczonę) 6 dzieci w tym syna Adama ur. w 1737.
Brzozowscy – Najstarszy znany mi miał ciekawe imię -Prokop ok. 1723 najprawdopodobniej w regionie Gradzanowa /Siemiątkowa jego żoną była Marianna z Bileńskich mieli syna Urabana ur.ok 1757 (brak aktów dotyczacych bezpośrednio Urbana). Brzozowscy zamieszkali już w 1798 w Ostrowii . Więcej o Brzozowskich tutaj
Ciecierscy – Niedawno przy wsparciu Bogusi S. udało mi się dołożyć trochę Ciecierskich do drzewa. Dziś wiadomo, że najstarzym do tej pory ustalonym jest Michał Ciecierski urodzony ok. 1760 W roku 1783 (Pecyna Długosiodło ) bierze ślub z Marianną Dąbrowianką.
Delban (Dylban, Dilban) to najbardziej zagadkowe nazwisko dla mnie. Noszą je moi przodkowie w wieku XVII i XVIII. Najstarszy ustalony przodek to Szymon Delban mieszkał on w Pstroszycach/ Miechów. Urodził się przez 1658 rokiem. Nazwisko łączy się z Tomonami, Machejkami, Bogaczami i nazwiskiem Raj. Delbanowie znikają z akt na początku XIX. Nie znalazłam do tej innych wpisów w Polsce z takim nazwiskim w ksiegach metrykalnych. Jeden zapis pojawia się w liście strat podczas II Wojny Światowej -podano go jako obcokrajowaca, więcej informacji umieściłam we wcześniejszym poście tutaj
Dorobisz – w księgach pochodzących z parafii Mnin jest wpis w roku 1770 o chrzcie Gertrudy córce Błażeja Dorobisza. W 1794 w Olesznie wyszła za mąż za Szczepana Barczyńskiego. Póżniej zamieszkali w par. Łopuszno. Zmarła w Gnieździskach par.Małogoszcz w roku 1831.
Drelich – W okolicy Jeżowego i Cholewianej Góry występuje nazwisko Drelich. Niedawno udało się ustalić, że żoną Jędrzeja Mścisza zmarłego w 1912 roku była Zofia z domu Drelich, która zmarła przed mężem. Wciąż jestem na etapie szukania informacji .
Dziedzic – tu był „niezły cyrk” mogę śmiało tak powiedzieć. Około 6 lat temu znalazłam w Parafii Jelonki wieś Przyborowie akta urodzenia Kempistych -potomków Franciszka Kempistego i Ewy jak wpisywano w akta z Lipińskich czyli Lipińskiej w akcie ślubu i urodzenia powinno stać. W tym czasie dostęp do danych z AP Pułtusk był możliwy dla mnie tylko poprzez zlecanie kwarend lub zamawianie indeksów z danego rocznika. Niestety nigdzie nie można było znależć aktu ślubu ani urodzenia niejakiej Ewy Lipińskiej. Mniej więcej 2 lata temu dzięki bardzo pręznej działalności pasjonatów genealogów w tamtym regionie znalazłam akt ślubu.I tu niespodzianka ponieważ Franciszek Kempisty zawarł związek małżeński z Ewą ale nie Lipińska a Dziedzic . Dlaczego tak podawano inne nazwisko panieńskie matki w 6 aktach urodzeń ich dzieci? Dzięki wsparciu Michała G. udało się namierzyć akt urodzenia Ewy Dziedzic. Ewa córka Jana i Franciszki z Królikowskich urodziła sie w Uśniku par. Szczepankowo w 1838 roku . Jan Dziedzic mógł się ur. ok 1798.
Dziuba –nazwisko popularne właściwie w całej Polsce. Z moich ustaleń wynika, że najstarszy mój przodek z tego rodu Tomasz mógł się urodzić ok. 1747 we wsi Zuzowy lub okolicy. Jego żoną była Katarzyna z domu Sobol ślubu ok 1767 (?) nie znalazłam. Mieli oni 7 dzieci w tym mojego przodka Antoniego urodzonego w 1775 roku.
Filocha –Filochowie mieszkali w regionie Skotnik jak również Ręczna. Moj najstarszy przodek to Teodor Filocha urodzony ok. 1736 roku.Zmarł w Paskrzyniu w 1796 miał najprawdopodobniej 3 żony -Jadwige, Ewę i Kunegundę. Moja linia wywodzi się z małżeństwa Teodora z Ewą . Informacje o Teodorze udało mi się ustalić w roku 2010 przy wsparciu M. Baranowskiej.
Gałązka – W parafii Poręba wieś Dybki mieszkał Bartłomiej Gałązka miał on syna Wincentego urodzonego ok 1773 roku, który zmarł 1843 jako wdowiec po Konstancji z Kuleszów. W zgonie Wincentego zapisano,że jest synem Bartłomieja i Ewy.W roku 1818 Dybki 3 umiera Ewa Gałązka żona Bartłomieja urodzona jak wynika z opisu w akcie ok 1778 zatem raczej nie mogłaby być matka Wincentego. Pozostaje zagadka do rozwiązania jeśli uda się trafić na wcześniejsze wpisy z Poręby -Kocęby (mazowieckie). Wnuczka Wincentego i Konstancji wyszła za mąż za Romanika w roku 1844 w par. Ostrów.
Graczyk – Graczykowie jakich korzeni szukam mieszkali w regionie Kańkowa, Jasienicy. W 2009 roku udało się ustalić, że Najstarszym znanym na podstawie akt jest Łukasz Graczyk ur ok 1734 -zmarł 1814 w Kańkowie miał napewno 2 synów -Piotr i Franciszka i zapewne to nie były jego jedyne dzieci. Łukasz miał żone Gertrudę z domu Grabek lub Grodek(występuje nazwisko w róznych formach). Łukasz był dziadkiem Elżbiety Marianny, która wyszła za mąż za Mateusza Mikołajczyka .
Grzyb – Dzięki mrówczej pracy indeksujących kolegów udało mi się kilka miesięcy temu podciągnąć linie nazwiska Grzyb o kilka pokoleń. Najstarszy znaleziony to Jędrzej Grzyb ur.ok. 1710 miał żone Marianne ich syn Walenty urodził się we wsi Bakuła należącej do Baranowa/mazowieckie. Około roku 185o prawnuk Jędrzeja przeniósł sie do wsi Sielc w okolicy Ostrowii. Rodzi się tam jego córka Franciszka i w 1875 wychodzi za Pycha.
Gumienny – Najstarszy znany mi Gumienny miał na imię Jan zmarł po 1816 roku najprawdopodobniej w Kłudzicach parafii Witów. Miał żonę Marianne z Korpasów. Jego syn Felix urodzony w Kłudzicach ożenił się w 1802 roku w Papierni/ Skotniki /łódzkie z Katarzyną z Rzęsowskich.
Jabłonka – Jabłonkowie mieli swoje gniazdo we wsi Nieskórze w Jasienicy. Najstarszy odszukany przodek to Szymon ur. ok. 1758 miał żonę Franciszkę z Mórawskich. W tym samym czasie w Nieskórzu mieszkał również Ignacy ur. ok. 1759 a także Leon ur. ok.1742 Nieskórze. Syn Szymona Jabłonki ożenił się w Złotorii w roku 1816 z Anastazją Przygodzką.
Kaczmarczyk vel Kacprzyk – najstarszy znany to Kacper -miał żonę Małgorzatę i syna Franciszka, który zmarł w 1807 w Przyborowiu par.Jelonki
Kania – moja prapabcia to Marianna z domu Kania mieszkała w Pstroszycach par. Miechów. Najstaszym przodkiem o tym nazwisku był Jakub ur.ok 1702 miał żonę Reginę z którą mieszkał również w Pstroszycach. więcej o Kaniach tutaj
Kempisty, Kępisty, Kepisty, Kempisty, Kempista – nazwisko występowałało w wielu formach. Nastarszym odszukanym był Jan zamieszały we wsi Jakać par. Śniadowo ur. ok 1680 miał żonę Mariannę Kiliańczyk. Jego syn Tomasz urodził się w Seroczynie par.Czerwin ok. ok 1730 miał dwie żony Gertrudę Łapaczonkę ślub 1770 i Józefatę. Najmłodszy przodek o tym nazwisku to Helena ur. 1906 we wsi Przyborowie par.Jelonki. Więcej o Kempistych tutaj
Krawczyk – przodkowie o tym nazwisku mieszkali w parafii Łopuszno. Najstarszy Jan mógł urodzić się około 1744 miał żonę Magdalene z Krawczyków a z nią 4 synów i 3 córki. Najstarsza córka urodziła się w 1865 roku w Korczynie. Prawnuczka Jana wyszła za mąż za Ludwika Belskiego w 1873 roku.
Krogulec-Szukam śladów Marcina Krogulca. Urodził się około 1721 miał żonę Mariannę zmarł w Elżbinowie par.Ręczno. Ich córka Małgorzata wyszła za mąż w 1803 roku za Szczepana (Stephana) Kulawiaka. Małgorzata była miała braci Franciszka Krogulca i Andrzeja Krogulca.
Krzykawski – Błażej urodzony ok. 1640 Falniów /Miechów jego braćmi mogli być Franciszek i Grzegorz, którzy również mieszkali w tej wsi. W roku 1702 syn Błażeja Franciszek ożenił się w Siedliskach /Miechów . W roku 1737 wnuk Błażeja Wojciech ożenił się z Reginą w Pstroszycach/ Miechów.
Kubat -Szukam ksiąg łacińskich z Poręby Górnej z pierwszej połowy XVIII w. Antoni Kubat urodził się około 1730 mieszkał w Porębie Górnej/ Wolbrom gdzie w roku 1768(informacje z z sumariusza) urodził się jego syn Tomasz (żona Zofia z Gajdów). Wzmianka o Kubatach tutaj
c.d.n.
autor : Ania B.M
źródła:
księgi Przedbórz:
szukaj w archiwach tutaj
familysearch tutaj
indeksy tutaj
Ręczno :
familysearch tutaj
Skotniki/pow.piotrkowski/woj.łódzkie:
familysearch tutaj
Jasienica /mazowieckie :
geneteka tutaj
Łopuszno/świętokrzyskie
geneteka tutaj
Długosiodło
geneteka tutaj
od 1875 do 1910 projekt metryki tutaj
Małogoszcz
indeksy geneteka tutaj
Ewa Kedziora z domu Grzegorowska szukam przodkow