Helen Hayduke Pasiak

utworzone przez maj 13, 2020inne0 komentarzy

To nie wirus spowodował, że Helen Hayduke Pasiak opuściła szkołę wyższą, ale bardziej przyziemny powód obowiązków rodzinnych.

Helen Hayduke (Pasiak) z Frederick miała rozpocząć 12 rok nauki w Madison Central School w Madison w stanie Nowy Jork w 1942 roku. Ale jej owdowiała matka coraz bardziej cierpiała na zapalenie stawów, a Pasiak – najmłodsza z 11 dzieci – musiała porzucić marzenie o zostaniu pielęgniarką, aby opiekować się matką i pracować na małej farmie rodzinnej.
Jej starsze rodzeństwo rozproszyło się po całym kraju w poszukiwaniu pracy, a Helen i jej brat, który był o rok starszy, pozostali na farmie.


Zdjęcie rodzinne Hayduków.
„To moja rodzina: moi rodzice i żyjące rodzenstwo. Czworo dzieci zmarło, zanim sie urodziłam. Od lewej stoją z tyłu moja siostra Anna Grainger, Lewis Hayduk, Martin Hayduk, John Hayduk. Dolny rząd od lewej Frank Hayduk, Albert Hayduk, mój ojciec (Wojciech) trzyma mnie na kolenach. Józefa Hayduk (mama z domu Galuka /Gałka?) urodzona najprawdopodobniej wg, najnowszych informacji w Lednicy Górnej ) i Tom Hayduk.”

(Nazwisko Heyduk ewoluowało do formy Hayduke)

„Nienawidziłam tego, ale nie miałam wyboru” – powiedziała Helen w ostatnim wywiadzie telefonicznym.
Ale teraz w końcu ma dyplom, w wieku 95 lat.
Jej czwórka dzieci ukończyła Madison Central School, a jej córka Patty Pasiak niedawno zadzwoniła do kuratora okręgu szkolnego i wyjaśniła sytuację swojej matki.
Kurator powiedział jej, że będzie zaszczycony przyznaniem jej dyplomu z wyróżnieniem. Mimo że sama nie ukończyła szkoły, Helen Pasiak zawsze bardzo wierzyła w edukację, powiedziała Patty.
Patty i jej siostra Carol były Valedictorianami (osoby wygłaszające mowę na zakończenie liceum) z odpowiednich klas licealnych. Patty mówiła, że to całe życie było pełne zapału.

Życie Helen Pasiak na farmie w Nowym Jorku było ciężkie. Jej rodzina zawsze była biedna, ale nauczyli się jak przetrwać nawet jeśli wszystkiego było mało, powiedziała.
Ale podczas Wielkiego Kryzysu mieli więcej szczęścia niż inni, ponieważ mogli zbierać warzywa z ogrodu i mieli krowy, kurczaki i wieprze na rzeź. Ojciec Helen ojciec zginął w wypadku samochodowym w 1938 roku, kiedy była nastolatką, pozostawiając farmę rodzinie.
Kiedy jej zmarły już mąż Anthony Pasiak, który walczył w Afryce Północnej i we Włoszech podczas drugiej wojny światowej, wrócił do domu, zarobił 32 dolary w pierwszym tygodniu pracy w sklepie z narzędziami- opowiada Helen.
Patty wspomniała, że dawniej wielu rodzin hodowało warzywa w ogrodach, oraz zwierzęta gospodarskie np. kurczaki. To był sposób na życie, byli samowystarczalni.
Patty wspomina: Mama zawsze sprawdzała pracę domową, aby upewnić się, że została ona wykonana poprawnie, i bardzo się cieszyła kiedy dostawalimśmy swoje karty z ocenami.
Zawsze mówiła o tym, jak córka jej najstarszego brata ukończyła program pielęgniarski Uniwersytetu Johna Hopkinsa, pierwsza w rodzinie, która ukończyła studia.

W ciągu życia Helen miały miejsce różne wydarzenia: Wielki Kryzys, II Wojna Światowa, Vietnam, afera Wathergate, teraz mamy Covid-19, to prawie sto lat różnych życiowych doświadczeń.
„II Wojna Światowa” byłą straszna, ale na szczęście udało się ją bezpiecznie przeżyć w USA. -stwierdziła Helen
I wygląda na to, że rzeczy , zdarzenia zataczają pełen krąg.

Helen z 4 dzieci, 14 wnukami, 12 prawnukami i jednym praprawnukiem , pozstaje wciąż zajęta działaniami na wiele sposobów.

Na zakonczenie 95 letnia Helen oświadczyła : Dostałam dyplom, teraz mogę szukać pracy.

Publikacja za zgodną rodziny Pasiak z USA. Zdjęcia nadesłane przez rodzinę Pasiak. na podstawie wywiadu, którego autorem jest Ryan Marshall
tłumaczenie Kamila Osinska (język angielski, japoński, niemiecki)
Puszukiwania przodków Helen Pasiak z domu Hayduk trwają.

Wojciech Hayduk urodził się w 1879 (data wg wieku podanego przy zgonie i liście pasażerów do USA). Na liście pasażerów podano, że wcześniej mieszkał w Kozwicach. (Najprawdopodobniej chodzi o Koźmice Wielkie koło Krakowa. Wojciech i Józefa Haydukowie emigrują do USA w 1903 roku.

Wojciech zginął w wypadku samochodowym 23 czerwca 1938 roku w Oneida.

Dzięki wsparciu Pani Anny Skoczek ze strony windaki.pl i Pana Piotra Kaczora autora wpisów na stronie http://www.kozmice.wieliczka.eu/Rodzina/windak.html Udało się ustalic rodzeństwo Wojciecha Hayduka

Wojciech Hajduk i jego rodzeństwo:
1. Tomasz Hajduk ur.15.10.1876
2. Aniela Hajduk ur.16 .01.1882- zm.22.08.1886
3. Franciszek Hajduk ur.28.03.1884 mał. 9 .08. 1909 w Łapczycach
4. Anna Hajduk ur. 9. 12. 1886 małż. 13.09.1904 , zmarła 16. 11.1918 , miejsce Bugaj 28 .
5. Antonina Hajduk ur.25 .03.1889 ,mał. 16. 10.1911
6. Stanisław Hajduk ur. 10. 1891

Mężem Helen był Anthony Pasiak urodzony w roku 1913, syn Ludwika Pasiaka i Karoliny Możdżen . https://genealogicznapodroz.com/2016/06/29/pasiakowie-za-oceanem/

cdn
Zapraszam do kontaktu

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny  Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz