Cisie poznałam dzięki opowiadaniom Babci -od dziecka słyszałam o tym miejscu zatopionym wśród wysokich pagórków i lasów pomiędzy Miechowem a Książem Wielkim .
Miejsce to Babcia wciąż wspomina jako najlepszy czas swojego dzieciństwa. Rodzina Machejków przeprowadziła się tam około roku 1930 .
Z opowiadania Babci wynika,że mieszkała tam tylko kilka lat, kiedy to moj pradziadek Wincenty Machejek (ur Pstroszyce) objął prace jako gajowy -babcia chodziła wtedy do szkoły na Antolce, razem z nią do klasy 5 -tej i 6- tej( wiek 12,13 lat(rok ok 1936,7,8) chodziły dzieci z Cisia: Mieczysława Chwałkówna, Hela Bańbuła, Janka Dziura, Irena Zajber, Władka oraz chłopak o nazwisku Grojec, poza tymi nazwiskami babcia pamięta również rodzinę Budzios i Szopa. W latach, kiedy babcia mieszkała we wsi Cisie, nastąpiło rozparcelowanie pól (do tego czasu ziemia nalezała do dworu) i posadę leśniczego przejął brat Wincentego -Stanisław Machejek.
W tym roku po raz pierwszy udało mi się zawitać do tego miejsca osobiście -i podziwiać urok miejscowości.
A co najważniejsze, spotkałam się osobiście z potomkami Machejków, którzy wciaż mieszkają w tej pięknej okolicy .
pradziadek Wincenty Machejek w mundurze gajowego
Obok krzyża stała gajówka ,rosły tam rozłożyste lipy, dzięki temu bardzo polularne były przydomowe ule dające pyszny zdrowy miód -dziś często nazywany „płynnym złotem „.
Kolejne wspomnienia spisane z opowiadania babcia:
„gajowy w Cisiu podlegał pod dwór w Rzędowicach ,włascicielami byli Zdziechowscy -syn ich nosił imię Jan.
Dwór skladał sie z 6 folwarków. Babcia Zdzisia chodziła w dzieciństwie ze swoja siostra Władzią-do dworu, nosily tam jagody i grzyby, obowiazkowo całowały dziedziczkę w rekę.”
zdjęcie z albumu rodziny Mucha-Kalista z Adamowic. Brak opisu zdjęcia, jest tylko pieczątka fotografa: Foto M.Bogusz Racławice. Wiadomo tylko, że to brat Marianny z Grojców (po męzu Kalista), który mieszkał w Cisiu. Jakie nosił imię i kim była kobieta na zdjęciu? Czy to jego żona? To zagadka do rozwiązania..
W środku stoi … Grojec, brat Marianny Kalisty z Grojców (Marianna siedzi z dzieckiem). zdjęciu: Foto M.Bogusz Racławice. Po prawej: Stefan Karcz, mąż Celiny z Grojców. Po lewej – córka Marianny Kalisty z Grojców – Bronisława. Nie wiadomo, czyje to dziecko…
Poszukiwane są również informace o innej gałęzi rodziny Grojec, która wraz z rodziną Chojnackich mieszkała w wsi Cisie do około 1928 do 1937.
Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy
W regionalnej gazecie opublikowano ciekawy artykuł o chatce ze strzechą wciąż stojącej w tym magicznym miejscu .
Z kart historii:
Lasy Cisie wymienione były w Słowniku Historyczno -Geograficznym Ziem Polskich w Średniowieczu
Księgi dotczące Książa Wielkiego przechowywane są min .w AD Kielce
pierwsza stronica z ksiegi z Książa Wielkiego, gdzie możemy znależć wpisy dotyczące Cisia
Pierwszy wpis w tej księdze to urodzenie :
Oppidum -Miasto
K.Wincentus Baptism Regina Musiałek c.Sebastiana(Sebastiani) i Elżbiety(Elizabeth) .r.ch Jan (Joannes) By ..? i Regina Jaroszowna ?
trzeci wpis w tej księdze dotyczy Cisia
Cisie
Baptism Filiam Name Marina Casimiri Krupa at Marina .Marianna Krupa córka Kazimierza i Marianny
r.c.Józef (?) i Teresa Slowczyk (?)
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich tom X
czytamy o Rzędowicach a tym samym również o Cisiu
Powyżej czytamy : Rzędowice składały się w 1885 roku z folwarków :Rzędowice ,Rędziny, Cisie i Józefów …(..)
folwark Cisie gruntów ornych i org.mórg 131 ,pastwisk mórg 1 ,nieużytków mórg 4, budynków z drzewa 4 ,płodozmian 9-polowy ,(….) wieś Cisie osad 14 ,z gr.morg 100 ,
Więcej o Wincentym Machejku tutaj
zródła: Słownik geograficzny Królewstwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wyd.1880-1902 wydany w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego ,Bronisława Chelebowskiego i Władysława Walewskiego.
więcej zdjęć z Cisia Urok Cisia
Autor :
Ania B. M.
c.d.n.
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback