Święto Niepodległości to dobry czas, aby podzielić się z Wami historią z życia mojego pradziadka Wincentego Machejka urodzonego 15 lipca 1895 roku w Pstroszycach koło Miechowa.
Od początku mojej przygody z genealogią, czyli od roku 2008, próbowałam znaleźć potwierdzenie historii, którą opowiadała moja babcia, córka Wincentego.
Po wielu prośbach skierowanych do różnych instytucji i osób, po latach udało mi się znaleźć pisemne potwierdzenie.
Dokumentacja została odnaleziona w wyniku kwerendy przeprowadzonej w Wojskowym Biurze Historycznym w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego (WBH). W styczniu 2017 roku otrzymałam listem poleconym teczkę z kopią dokumentów, które Wincenty Machejek złożył w latach 1937-38 do Biura Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości, mieszczące się w owym czasie w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 1.
Najwcześniejszy z dokumentów opatrzony jest datą 24.01.1937 rok.
Nagłówek strony informuje, że jest to
Zeznanie dotyczące służby w P.O.W. (1*).
W prawym górnym roku strony widnieje pieczątka Miechów.
Poniżej przeczytać można tekst zeznania złożonego przez Wincentego Machejka.
„Zeznaję pod słowem honoru i gotów jestem stwierdzić to przysięgą, że
Ja, Machejek Wincenty pseudonim Zieliński, zawód strażnik leśny, urodzony 15 VII w 1895 roku w miejscowości Pstroszyce powiatu Miechów Służyłem czynnie w Polskiej Organizacji Wojskowej jako zaopatrzeniowiec, członek organizacji od dn. 2 IX 1917 r. do dn. 2.XI. 1918.
Przysięgę składałem na ręce Wędzonego Józefa.
Moim bezpośrednim przełożonym w P.O.W. był Kmdt. Miejscowy Wędzony Józef. Komendantem Obwodu Zarębski Stanisław pow. Miechów, pseudonim Choiński zamieszkały obecnie w Warszawie.
Do wojska jako ochotnik wstąpiłem bezpośrednio po mobilizacji P.O.W. i służyłem od dn. 2 XI 1918 r. do dn. 5 XII 1920 r. w 25 pułku piechoty.”
Kolejna strona jaką otrzymałam to:
Dokładny życiorys i przebieg pracy ideowo-niepodległościowej.
Poniżej odręczny życiorys.
Machejek Wincenty, urodzony, dnia 15 VII 1895 r. w Pstroszycach gm. Wielko- Zagórze , pow. Miechów, syn Szczepana i Marianny z Kaniów. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Pstroszycach.
Od 7. XI. 1917 do 2.XI .1918r. należał do P.O.W. w punkcie Org. Pstroszyce, Podleśna Wola, z przynależenia do Kom. Lok. Kozłów. Obwodu Miechowskiego, Okręgu Nr VI Kielce za orzeczonych Komendantów: lokalnego ob. Pluty-Czachowskiego i Wędzonego-Węckiego- Józefa. Obwodowego: ob. Fihela Ignacego, Okręgowych:ob. Herfurta, Kosterskiego Spalskiego Wł. . „Jako członek czynny i ćwiczący. Zaprzysiężony przed ob. Plutą -Czachowskim. Uczęszczałem na zbiórki, które odbywały się u ob. Wędzonego w Pstroszycach, na ćwiczenia prowadzone w majątku państwowym dzierżawionego przez Dziarkowskiego w Pstroszycach, jak i w lasach państwowych.
Na rozkaz mobilizacyjny P.O.W w dniu 1 XI 1918 r. stawiłem się w Miechowie. Brałem udział w rozbrajaniu okupantów. Od 1 XI 1918 r. do 6 XII 1921r. służyłem ochotniczo w W.P. w 2 p.s(?).p, jako szeregowiec. Brałem udział w wojnie z Ukraińcami i z bolszewikami przez cały okres swojej służby ochotniczej. Po zwolnieniu z wojska stale zamieszkuję w Cisiu, gm. Książ Wielki, pełniąc obowiązki gajowego Dóbr Rzędowic. Organizacyjnie należę do Związku „Peowców” w Miechowie. „
Wincenty Machejek
Cisie, dnia 2.XI.37
Kolejna strona jaką otrzymałam dotyczy
decyzji nadania odznacznia
Pieczęć Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości
Nazwisko: Wincenty Machejek
Pseudonim Morawiecki
na stronie dopisano MN – 471
Nr 15 / 27554
Decyzja komitetu
(poniżej pieczątka z literą M)
M.
Kolejna strona dokumentu to
Kwestionariusz
dla otrzymania dyplomu i legitymacji
Dzięki tym dokumentom mogłam poznać kolejne skrawki historii o moim pradziadku.
Chciałabym, aby wiadomości o Wincencie Machejku walczącym za wolność Polski, naszej ojczyzny spod zaborów przetrwały i były przekazywane kolejnym pokoleniom.
Wciąż szukam dalej, wciąż nam nadzieje, że kolejne odkrycia wciąż na mnie czekają.
O pradziadku w moich wcześniejszych wpisach
Jak pradziadek ochronił się przed kulami
oraz tutaj Cudne miejsce Cisie
Autor :
Ania B.-M.
Zapraszam do udostępniania wiadomości poprzez linkowanie strony.
Proszę i uszanowanie mojej pracy i niekopiowanie informacji bez podania żródła jakim jest ten wpis i ten blog.
W odnalezieniu wiadości wspomógł mnie Pan Janusz Stankiewiecz
polecam jego strony
1*
P.O.W. – Tajna Organizacja Wojskowa powstała w sierpniu 1914 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Celem organizacji była walka z rosyjskim zaborcą
Historyczne zdjęcia Miechowa na stronie Kraków fotoPolska
Ignacy Fihel tutaj
Kazimierz Pluta Czachowski tutaj
Kosterski Władysław Spalski zdjęcie tutaj
Tadeusz Hurfurt tutaj
Ruszyli pieszo wrocili konno artukuł z Rzeczypospolitej
Wspaniała historia, jak dobrze, że do niej dotarłaś.
Pełen podziw
Jestem pod wielkim wrażeniem ,wiele pracy i determinacji tam włożyłam i dają wyniki.Jestem na początku mojej drogi do odkrycia historii mojej rodziny i wiem ,że jest to bardzo trudne. Aniu pozdrawiam i życzę życzliwych ludzi na Twojej drodze .
Takie pamiątki trzeba szanować. A jaka radość z odnalezienia nieznanych nam fotografii i faktów z życia przodków 🙂