Niepodległość i Wincenty Machejek z Pstroszyc

utworzone przez lis 10, 2017inne, Miechów -Pstroszyce3 Komentarze

 

 

Święto Niepodległości to dobry czas, aby podzielić się z Wami historią z życia mojego pradziadka Wincentego Machejka urodzonego 15 lipca 1895 roku w Pstroszycach koło Miechowa.

Od początku mojej przygody z genealogią, czyli od roku 2008, próbowałam znaleźć potwierdzenie historii, którą opowiadała moja babcia, córka Wincentego.
Po wielu prośbach skierowanych do różnych instytucji i osób, po latach udało mi się znaleźć pisemne potwierdzenie.

Dokumentacja została odnaleziona w wyniku kwerendy przeprowadzonej w Wojskowym Biurze Historycznym w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego (WBH). W styczniu 2017 roku otrzymałam listem poleconym teczkę z kopią dokumentów, które Wincenty Machejek złożył w latach 1937-38 do Biura Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości,  mieszczące się w owym czasie w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 1.

Najwcześniejszy z dokumentów opatrzony jest datą 24.01.1937 rok.

7C05B523-0440-4BC7-BFF4-B658ECD6F9FC

Nagłówek strony informuje, że jest to

Zeznanie dotyczące służby w P.O.W. (1*).

W prawym górnym roku strony widnieje pieczątka Miechów.

Poniżej przeczytać można tekst zeznania złożonego przez Wincentego Machejka.

Zeznaję pod słowem honoru i gotów jestem stwierdzić to przysięgą, że

Ja, Machejek Wincenty pseudonim Zieliński, zawód strażnik leśny, urodzony 15 VII w 1895 roku w miejscowości Pstroszyce powiatu Miechów Służyłem czynnie w Polskiej Organizacji Wojskowej jako zaopatrzeniowiec, członek organizacji od dn. 2 IX 1917 r. do dn. 2.XI. 1918.

Przysięgę składałem na ręce Wędzonego Józefa.

Moim bezpośrednim przełożonym w P.O.W. był Kmdt. Miejscowy Wędzony Józef. Komendantem Obwodu Zarębski Stanisław pow. Miechów, pseudonim Choiński zamieszkały obecnie w Warszawie.

Do wojska jako ochotnik wstąpiłem bezpośrednio po mobilizacji P.O.W. i służyłem od dn. 2 XI 1918 r. do dn. 5 XII 1920 r. w 25 pułku piechoty.”

Kolejna strona jaką otrzymałam to: 

Dokładny życiorys i przebieg pracy ideowo-niepodległościowej.

Poniżej odręczny życiorys.

2D84E858-BA85-41AA-9A7D-591D234B93C6.jpeg

 

 

Machejek Wincenty, urodzony, dnia 15 VII 1895 r. w Pstroszycach gm. Wielko- Zagórze , pow. Miechów, syn Szczepana i Marianny z Kaniów. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Pstroszycach.

Od 7. XI. 1917 do 2.XI .1918r. należał do P.O.W. w punkcie Org. Pstroszyce, Podleśna Wola, z przynależenia do Kom. Lok. Kozłów. Obwodu Miechowskiego, Okręgu Nr VI Kielce za orzeczonych Komendantów: lokalnego ob. Pluty-Czachowskiego i Wędzonego-Węckiego- Józefa. Obwodowego: ob. Fihela Ignacego, Okręgowych:ob. Herfurta, Kosterskiego  Spalskiego Wł. . „Jako członek czynny i ćwiczący. Zaprzysiężony przed ob. Plutą -Czachowskim. Uczęszczałem na zbiórki, które odbywały się u ob. Wędzonego w Pstroszycach, na ćwiczenia prowadzone w majątku państwowym dzierżawionego przez Dziarkowskiego w Pstroszycach, jak i w lasach państwowych.

Na rozkaz mobilizacyjny P.O.W w dniu 1 XI 1918 r. stawiłem się w Miechowie. Brałem udział w rozbrajaniu okupantów. Od 1 XI 1918 r. do 6 XII 1921r. służyłem ochotniczo w W.P. w 2 p.s(?).p, jako szeregowiec. Brałem udział w wojnie z Ukraińcami i z bolszewikami przez cały okres swojej służby ochotniczej. Po zwolnieniu z wojska stale zamieszkuję w Cisiu, gm. Książ Wielki, pełniąc obowiązki gajowego Dóbr Rzędowic. Organizacyjnie należę do Związku „Peowców”  w Miechowie. „

Wincenty Machejek

Cisie, dnia 2.XI.37

 

Kolejna strona jaką otrzymałam   dotyczy 

decyzji nadania odznacznia

CDDC23C3-58F4-43C4-808C-5EAC4961C4DF.jpeg

Pieczęć Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości

Nazwisko: Wincenty Machejek

Pseudonim Morawiecki

 na stronie dopisano MN – 471 

Nr 15 / 27554

Decyzja komitetu

(poniżej pieczątka z literą M)

M.

 
Kolejna strona dokumentu to
Kwestionariusz
dla otrzymania dyplomu i legitymacji 
CE895809-3D89-4429-8EA2-958BEEA09CF0.jpeg

 

Dzięki tym dokumentom mogłam poznać kolejne skrawki historii o moim pradziadku.

Chciałabym, aby wiadomości o Wincencie Machejku walczącym za wolność Polski, naszej ojczyzny spod zaborów przetrwały i były przekazywane kolejnym pokoleniom. 

Wciąż szukam dalej, wciąż nam nadzieje, że kolejne odkrycia wciąż na mnie czekają.

O pradziadku w moich wcześniejszych wpisach

Jak pradziadek ochronił się przed kulami

oraz tutaj Cudne miejsce Cisie

 

Autor :

Ania B.-M.

Zapraszam do udostępniania wiadomości poprzez linkowanie strony.

Proszę i uszanowanie mojej pracy i niekopiowanie informacji bez podania żródła jakim jest ten wpis i ten blog. 

W odnalezieniu wiadości wspomógł mnie Pan Janusz Stankiewiecz

polecam jego strony

www.stankiewicze.com

www.pawiak.pl

www.poszukiwania.info

www.mazowieckietg.pl

1*

P.O.W. – Tajna Organizacja Wojskowa powstała w sierpniu 1914 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Celem organizacji była walka z rosyjskim zaborcą

Historyczne zdjęcia Miechowa na stronie Kraków fotoPolska

Ignacy Fihel tutaj

Kazimierz Pluta Czachowski tutaj

Kosterski Władysław Spalski zdjęcie tutaj

Tadeusz Hurfurt tutaj

Ruszyli pieszo  wrocili konno artukuł z Rzeczypospolitej

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny  Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

3 komentarze

  1. Agata

    Wspaniała historia, jak dobrze, że do niej dotarłaś.
    Pełen podziw

  2. Gabriela

    Jestem pod wielkim wrażeniem ,wiele pracy i determinacji tam włożyłam i dają wyniki.Jestem na początku mojej drogi do odkrycia historii mojej rodziny i wiem ,że jest to bardzo trudne. Aniu pozdrawiam i życzę życzliwych ludzi na Twojej drodze .

  3. Gosia

    Takie pamiątki trzeba szanować. A jaka radość z odnalezienia nieznanych nam fotografii i faktów z życia przodków 🙂

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Machejek: Miechów, Chodów, Uniejów « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […] Niepodległość i Wincenty Machejek […]
  2. Independence and Wincenty Machejek from Miechów, Poland « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […] Polish version Click […]
  3. Mieszkańcy Pstroszyc « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […] To w tej miejscowości urodził sie mój pradziadek Wincenty Machejek walczący i niepodległość Polski. Historię o nim możecie przeczytać…
  4. Mieszkańcy Pstroszyc cz. 2 « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […]  To w tej miejscowości urodził sie mój pradziadek Wincenty Machejek walczący i niepodległość Polski. Historię o nim możecie przeczytać…
  5. Independence and Wincenty Machejek from Miechów, Poland | Genealogicznapodroz - […] Niepodległość i Wincenty Machejek […]

Wyślij komentarz