Po raz pierwszy o Barczyńskich usłyszałam wiele wiele lat temu, nie pamiętam kiedy dokładnie, bo choć babcia często opowiadała o różnych koligacjach rodzinnych to dopiero na początku roku 2008 zaczęłam się interesować genealogią.
Barczyńska – takie właśnie było rodowe nazwisko mojej praprababci Marianny, która mieszkała przez całe swoje życie w parafii Łopuszno.
„Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych „- Kazimierz Rymuta o nazwisko mowi:
XVII-wieczne nazwisko od podstawy „barcz-„, co w staropolskim znaczy „ryczeć”. Drugie wyjaśnienie to bark, czyli część przedramienia. W gwarze tak nazywano orczyk od zaprzęgu.
Zdrobnioną formą imienia Bratłomiej był Barcz, więc podstawą nazwiska mogło być również imię.
Kolejny opis pochodzi z
książki: Martenka Henryk, Skąd się wzięło moje nazwisko?, Bydgoszcz 2006, s. 235, 237
Barczyński – w grupie nazwisk pochodzących od prasłowiańskiego brczaci ‘burczeć, brzęczeć’, staropolskiego barczy ‘ryczy’ lub od niemieckiej nazwy osobowej Bartsch ( ta od imienia Bartholomeus”)
Ślub moich prapradziadków Józefa Bernata i Marianny z Barczyńskich odbył się w 1858 dnia 30 czerwca .
Józef był kawalerem synem zmarłego Jana Bernata i żyjącej Magdaleny z domu Pięta urodzonym we wsi Grabownica. Panna młoda była córką żyjących Franciszka Barczyńskiego i Rozalii ze Skorków.
Kolejnym krokiem było znalezienie aktu urodzenia Marianny .
Moja praprababcia Marinna Barczyńska urodziła się 29 grudnia 1838 roku we wsi Czartoszowy w domu pod numerem 2 akt urodzenia 135 -kopie tego aktu ten otrzymałam jesienią 2010 r. z AP Kielce.
Urodzenie zgłaszał Antoni Bernat z Grabownicy lat 49 i Maciej Barczyński lat 45 z Czartoszów .Ojciec-Franciszek Barczyński miał wtedy, jak podano lat 28 był włościaninem, gospodarzem w Czartoszowach, matka dziecka Rozalia ze Skorków lat 23 , dziecko urodziło się o godzinie 10 wieczorem. Ojcem chrzestnym został wymieniony wcześniej Antoni Bernat i Ludwika Sornatowa z Grabownicy .
Poza moja praprababcia Marianna –Franciszek i Rozalia mieli jeszcze
córkę Jadwigę Barczyńską ur. Jedle 2 rok 1840 -wyszła za wyszła za mąż za Franciszka Tretera 1864
córkę Julianne Barczyńską 1843-1877
syna Piotra Barczyńskiego ur. Grabownica 29 1845 – żona Maciszkiewicz Małgorzata ślub w 1879 (ich synowie :Piotr, Andrzej, Wojciech, Stanisław ; córki Franciszka , Marianna, Anna, Zofia, Józefa )
syn Walenty Baczyński ur.Jedle 3 1848-zm .1848
córką Tekla Barczyńska ur. Jedle 1849 -zmarła Czartoszowy 2 w roku 1850
córka Katarzyna Barczyńska ur. 1862- Grabownica miała córkę Annę
syn Michał Barczyński ur.1856 -żona Joanna Kwapisz (ich potomkowie :córki Marianna, Bronisława i synowie :Jan, Andrzej, Stanisław, Wojciech , Józef )
Wojciech Barczyński syn Michała mieszkał po lewej stronie wsi Grabownica i to właśnie tą część tego rodu pamięta moja babcia.
Kilka lat temu udało mi sie nawiązać kontakt z jego wnuczką a także spotkać ją osobiście .
Moj dziadek Konstanty Bernat do Wojciecha Barczyńskiego zwracał sie -stryju.
Moja praprababcia miała jeszcze siostrę przyrodnia kiedy Rozalia Barczyńska ze Skorków zmarła Franciszek ożenił sie powtórnie z Katarzyna z Piętów ich córka Tekla urodziła się w 1873 roku (wyszła za mąż w 1892 za Jana Ożarowskiego -mieszkali w Dąbrowie Górniczej ).
Marianna Bernat z Barczyńskich zmarła 31.12.1886 roku w Grabownicy numer 18.
Zgon zgłaszał Maciej Barczyński i Aleksy Korpas .
Cofnijmy się teraz do rodziców Marianny z Barczyńskich .
Franciszek Barczyński wziął ślub z Rozalia (która była młoda wdową po Łukaszu Uronku z Cieśla ) było to w listopadzie 1837 roku w kościele parafialnym w Łopusznie.
Rodzice Franciszka Szczepan Barczyński i Gertruda z Dorobiszow juz wtedy nie żyli. Świadkiem był brat pana młodego Maciej Barczyński lat 40 ze wsi Czartoszowy i Mikołaj Józefowicz równiez lat 40 szwagier pana młodego . W akcie podano ,ze rodzice Franciszka mieszkali w Olesznie a Franciszek urodził się w Mninie . Franciszek przed ślubem mieszkał w Czartoszowach pod numerem 1 .
Rodzeństwo Franciszka Barczyńskiego (dzieci Szczepana i Gertrudy ) to
Maciej Barczyński 1798 Rzewuszyce /Januszwice -1848 Czartoszowy 7 -żona Sobczyk Joanna Nepomucena
Marianna Barczyńska ur 1800 Oleszno – żona Józefowicza Mikołaja .
Kacper Barczyński 1802 -1802 Oleszno
Julian Barczyński ur.1803 Oleszno
Agnieszka Józefa ur. 1805 Mnin
Kazimierz Barczyński ur.1808 Lasocin 25,Mnin -zm.1916
Marianna Barczyńska ur Lasocin 39, Mnin 1813-zm.1813
Franciszka Barczyńska ur .Jedle 9 rok 1815
Michał Barczyński ur. 1821 Czartoszowy 5 -żona Franciszka z Mysiorków -zmarł w roku 1901
Bardzo wiele z informacji o dzieciach Szczepana i Gertrudy przesłała mi Beata Sz., której przodkowie wywodzą się również z Oleszna lecz z innej linii Barczyńskich -na chwile obecną nie udało nam się połaczyć gałęzi rodów.
Franciszek Barczyński mój praprapradziadek zmarł w 1883 roku w Grabownicy w domu numer 29.
Od wielu już lat szukam zgonu Szczepana Barczyńskiego ojca Franciszka na razie bezskutecznie. Udało mi się kilkanaście miesiący temu znależć w Małogoszczy w roku 1831 wieś Gnieździska 20 zgon jego żony Gertrudy z Dorobiszów . Szczepan wciąż się przede mna ukrywa .
Szczepan urodził sie ok 1770 roku ze zmarł jak sugerują akta przed 1831
ślub z Gertrudą z Dorobiszów wzieli w 1794 roku .
Szczepan Barczyński mógłby być teoretycznie synem Walentego Barczyńskiego z Oleszna
(w roku 1811 zapisano, że Walenty był dozorcą lasów dworskich ), który w tym czasie mieszkał w tej miejscowości. Brakuje jednak ksiąg metrykalnych z wpisem o urodzeniu Szczepana . Wiadomo jest, że Walenty miał żonę Jadwige -ślub 1785
Jest możliwe, że była to druga żona Walentego ponieważ w tej samej miejscowości mieszkali też Wincenty i Józef Barczyńscy być może bracia Szczepana z pierwszej żony Walentego .
Jeśli odnajdzie się kiedyś brakująca księga z Oleszna będzie można dołożyć brakujące „puzzle” układanki genealogicznej.
Wiem, że Barczyńscy byli również w Kossowie, Słupi Jędrzejowskiej, Miedzierzy, Cekowie, Miechowie, Stojanów koło Lwowa, Komparzów, Kluczewsko, Żeleźnica (Oleszno gm.Krasocin) .
Ciąg dalszy historii Barczyńskich napewno kiedyś nastapi, bo kto szuka nie błądzi.
O Muzeum w Tokatni czyli Muzeum Wsi Kieleckiej napisałam na moim drugim blogu czytaj tutaj
Wywód przodków w poście tutaj
Miło mi będzie przeczytać komentarz do mojego bloga, czekam na Twoja wiadomość.
Ania
autor: Ania B.M
Nie wyrażam zgody na kopiowanie i wykorzystywanie wiadomości tutaj w powyższym tekście zawartych. Zapraszam jednocześnie do kontaktu zainteresowane tematyką osoby.
żródła :
AP Kielce
o Barczyńskich ze strony genealodzy tutaj
Bardzo ciekawa historia rodziny Barczyńskich.Życzę Aniu owocnych poszukiwań zgonu Szczepana.Czytam twój blog z zainteresowaniem ale tez z sentymentem.