Cuda- ogłosili cuda

utworzone przez kwi 30, 2016inne0 komentarzy

Dziś na blogu o cudach sprzed 340 prawie lat, będzie to część druga postu, który napisałam 1 kwietnia (i nie był to żart na prima aprilis ).

Te cuda naprawdę spisane były w księgach parafii Ręczno i są dostęne do wglądu na stronach familysearch.

 

cuda 2a.JPG

Co możemy wyczytać w tekście w księdze sprzed kilku wieków?  Sami sie przekonajcie .

„Roku Pańskiego 1677 Alexy Bakalarz tutaiszy Kramarza zapowietrzonego Samoczwart (?) w podziedziałek mięsopustny, tam mieszkaiąc gotowali Sobie ieść w izbie domowi iedli z nimi we wtorek w nocy Kramarz zdrowy umarł nagle.Szkolni będąc w wielkim strachu, niesbrali sobie obronce y patrona inszego tylko Stanisława S.mieysca tuteiszego Raczynskiego ktory ichg raczył zachować od powietrza morowego, tak, ze żądnego w szkole głowa nie zabolała, za co niech będzie Bogu chwała y S.Stanisławowi na wieki.

Roku 1640 Szlachetny Jegomość Pan Krzysztof Bielski arendarz tutejszy, Raczyński bywszy w Piotrkowie po pewney potrzebie jechał nazad do Raczna (tam nieszczęscie) Koń sie zbiegał pod nim wpadł wewszystkim biegu z nim w furtę, y zgniótł go, ze go zaniesiono do izby, małżonka jego będąc bardzo frasobliwa, kazała iechać po Doktora, Doktor przyjechał obaczywszy chorego, y rzekł :dispone domui tue morieris Rozdządz dom Twoj,umrzesz, rzekłszy to odjechał, nieboszczyk Xiądz Marcyan Makowiecki Pleban Raczynski, nawiedzaiąc go, radził mu, aby oddał sie w opieke Stanisławowi S., że WMM ? Pan Bedziesz zdrów, zaraz obiecał votum na obraz S.Stanisława, co do tego czasu iest, y na mszę S.dał zdrów został, y żył po pym kilka lat.

Roku 1646 Uczciwa Krystyna Jąncowa tu z Ręczna, choruią umarła w Wielki Czawartek nazaiutrz chcieli ią Synowie chować, nieboszczyk X.Pleban niedozwolił, bo się nie godzi ziemie ruszać w Wieki Piątek y Sobotę. W Wielka Niedziele prosił X Pleban o pospolita modlitwę do Ś.Stanisława, zaraz ożyła co wielu ludzi godnych wiary na to patrzyli, y żyła po tym Kilka lat, chwaląc Pana Boga i S.Stanisława .

Błażeja Nowaka tu z Ręczna utoneło dziecię w Stoku we żniwa, przyidzie matka z pola idzie po wodę aż dziecię zalało się, porwie ie z wielkim lamentem, nie wie co z nim czynic, poradziły iey sąsiady aby te córke zaniosła przed obraz Stanisława S. zaniosła dziecie do kościoła położyła przed ołtarzem woda z niego wyciekła, ożyła i dotychczas żyje.

Pawłowi Reitanowi z Maykowic ukradzono wołu w nocy, rano obaczy, że wołu nie masz, przyniósł na msze S. potem poszedł wołu szukać, dziewna rzecz potkał się z złodzieiem, a on prowadzi wołu na Jarmark, zaraz wołu odebrał y złodzieia potłukł, y podziękował Świętemu Stanisławowi za zgubę .

Roku pańskiego 1666 J.W.IMC .Pan Alexander Gratus Hrabia z Tarnowa  Tarnowski Kasztelan  Kijowski Starowsta Żarnowiecki z Kluczowska cięzko zachorowawszy niemaiąc y niespodziewaiąc się zadnego por-„…..tu tekst się na stronie urywa ….

i zaczyna dwie strony dalej ..

 

cuda str 3 cz 1

„-ratunku w zdrowiu Swoim od Doktorów, uciekł sie do Łaski Stanisława S. gdzie nadspodziewanie zdrów został ,za Co dziękiąc Bogu Wszechmogącemu, Że go za przyczyną S.Stanisława pocieszył, to tu mieysce S.nawiedził, Kołtun wielki ,który miał na głowie zdiąć Kazał,y wotum na podziękowanie tym S.Patronowi na obraz Jego oddał.

Roku 1666 dnia 21 Marca X.Costachi Kochanowicz Franciszkanin w Piotrkowskim Konwencie mieszkaiący bardzo zachrował długo zostaiąc w wielkiey Słabości,Usłyszawszy o Szczodrobliwości Stanisława.S. którey codziennie ludzie doznawali y doznaia w swoich chorobach yy utrapieniach,y on do tegoż S.Patrona w swoey affekcyji co tylko ofiarował się, zaraz zdrów został, potym ozdrowiawszy to tu S.mieysce nawiedził,y S.Stanisławowi podziękował. ”

Tyle na dziś cudów Obrazu Świętego Stanisława z Ręczna .C.d.n.

Do parafii Ręczno należą Ręczno, Kolonia Ręczno, Łęg Ręczyński, Majkowice, Paskrzyn, Stobnica, Wielkopole

Moi prodkowi mieszkali w Ręcznie jednak nie znalazlam do tej pory akt metrykalnych z tego samego czasu co cuda wyżej wymienione.

Jedym ze starszych akt jest zapis z księgo spisanej po łacinie a dotyczącej urodzeń z parafii Ręczno z roku 1841dursiewicz 1841.JPG

Znalałam w tej księdze wiele pomocnych informacji i nazwiskach jakie mnie interesują np.

Rody Dursiewiczów, Kulawiaków, Cytryńskich, Ogłozów, Majchrzaków.

Rody łączą się między sobą łącząc w róznych koligacjach.

Wyżej wstawiłam przykładowy  akt urodzenia zapisany po łacinie dotyczący  Franciszka Borgii dziecka jak podano w akcie Wojciecha  i Marianny małzonków Dursiewiczów. Rodzicami chrzestnymi byli Kacper Kulawiak z Majkowic i Agnieszka Kulawiaczka z Faliszewa .

Zastanawiam się czy osoby w akcie wymieniony też słyszały o tych cudach jakie miały miejsce w Ręcznie prawie 200 lat wcześniej ? Myśle, że jest to bardzo prawdopodobne, bo przecież spisano je lub może przepisano do ksiegi w wieku XIX .

Napewno ówczesny ksiądz często głosił te historie z ambony a ludzie przekazywali sobie te opowieści o cudach podczas sąsiedzkich rozmów.

Najstarsi Kulawiakowie jakich znalazlałam w tej parafii to ród wywodzący się do Kazimierza urodzonego około 1730. Napewno mieszkał  w Ręcznie w 1773 roku gdzie urodziły się jego dzieci z związku z Marianną .

 

 

Dwadzieścia lat wcześniej w parafii mieszka Józef Kulawiak z żoną Apolonia i dziećmi Franciszką i Marianną. Napewno są spokrewnieni z moim Kazimierzem -ale w jaki sposób tego nie wiem jeszcze.

W roku 1816 w Pustkowie Paskrzyn parafia Ręczno rodzi się Maciej Kazimierz Kaczmarczyk syn Kacpra Kaczmarczyka i Heleny z Kulawiaków .

To na razie niezłe „orzechy do zgryzienia” lub bardziej od rozgyzienia . Mam nadzieje, że kiedyś wpadnę na ślady łączące te osoby i na ślady wcześniejsze dotyczące tych nazwisk.

To urok genealogii, która uczy cierpliwości i determinacji w dążeniu do celów.

autor :

Bardzo proszę o uszanowianie mojej pracy i nie kopiowanie treści bez podania autora i linku i nazwy bloga.

Ania Bernat-Mścisz

żródła :

księgi parafialne parafii Ręczno -kopie z zasobow Mormonów

 

 

 

 

 

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny  Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz