Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

utworzone przez lip 12, 2020inne14 Komentarze

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test.
Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii.
Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin Chojnackich i Grojców z okolic Szreniawy, obecnie mieszkający w Wielkiej Brytanii.
Po odszukaniu kilku pokoleń (aktualnie do drugiej połowy XVIII wieku)zamieszkujących dawniej okolice Szreniawy, przyszedł czas na informacje z XX wieku.

zdjęcie numer 1. Grojec, Pacia, Sulisławice rok 1934

Zdjęcie przesłane przez potomków rodziny Grojec z Sulisławic w parafii Szreniawa, potomkowie mieszkają obecnie w Wielkiej Brytanii. Zdjęcie było wykonane w Sulisławicach, w roku 1934.

na zdjęciu od lewej strony:
1. Fryderyk Pacia
2. Marianna Pacia z domu Grojec urodzona w 1913,
3. Marianna (Maria) Grojec (jej mężem był Jan Grojec urodzony w 1870 roku) Marianna z domu Dela urodzona w roku 1883 w Sulisławicach, córka Jerzego i Reginy z domu Micek.

Zdjęcie grobu / Jan Grojec 1870-
4. Zofia Grojec urodzona w roku 1924
5. Marianna Grojec z domu Laskowska urodzona w 1907 roku ze swoją małą córką
6. Danutą Grojec urodzoną w 1934 roku, (ojcem Danuty i mężem Marianny z domu Laskowskiej był Jan Grojecurodzony w 1910 roku (syn Jana Grojca urodzonego w 1870 roku i Marianny z domu Dela).
7. Anna Grojec ur. w 1921 r.

zdjęcie numer 2. Stanisława Chojnacka z domu Gorojec ze swoim bratem Janem Grojcem, rok 1929

Mężem Stanisławy Chojnackiej z domu Grojec był Marek Chojnacki mieszkali po śubie w Sulisławicach, a od 1928 roku we wsi Cisie.

zdjęcie numer 3. Rodzina Chojnackich
Od lewej na dole siedzi: 1. Marysia Chojnacka, 2. powyżej Marysi stoi Helena/Hela Chojnacka (córka Marka i Stanisławy Grojec) 3. Najmniejsze z dzieci (po prawej stronie na dole) to Danuta Grojec (córka Jana i Marii z Laskowskich). 4. Kobieta stojąca druga od prawej to Stanisława Chojnacka z domu Grojec.

Pozostałe osoby nie są znane, choć nie jest wykluczne, że również pochodzą z rodziny Grojec. Zdjęcie pochodzi z około 1937-1938 roku, wykonane było w miejscowiści Czarnokońce Wielkie, obwód tarnopolski.

W 1937 roku rodziny Jana Grojca, Anny (Hanny) Wieczorek z domu Grojec, Paweł Grojec i jego żona Maria Palska oraz Zofia Grojec, przeniosły się ze Szreniawy, Sulisławic i Cisia do obwodu Tarnopolskiego.


zdjęcie numer 4. Rodzina Grojców i Chojnackich rok około 1946, Afryka
Na zdjęciu; siedzi od lewej Maria Grojec z domu Dela, dziewczynka w stroju ludowym krakowskim Wiesława Wieczorek, Stanisława Chojnacka z domu Grojec,
górny rząd od lewej do prawej: Marysia Chojnacka, Danuta Grojec, Maria Grojec domu Laskowska, Helena Chojnacka i Anna /Hanka Wieczorek z domu Grojec.
Zdjęcie wykonane po roku 1942, najprawdopodobniej około 1946 roku.
Od wielu lat potomkowie poszukują zdjęć Marka Chojnackiego (urodozny w 1903 w Wierzchowisku/Szreniawa) i jego rodziców (Józef i Agata z domu Kwietniak).
Ze wspomnień potomków: „Rodzina Grojców i Chojnackich była rolnikami, uprawali ziemię w okolicy Szreniawy i Miechowa, a poźniej w obwodzie tarnopolskim. Kiedy 2 lutego 1940 roku rosjanie zaatakowali Polskę, zostali wywiezieni z domu i deportowani, pociągami bylęcymi wywieziono ich na Syberię. Zostali zesłani do obozu pracy zwanego Posiołek Skoczek, obwód kirowski na Syberii. Pozostali tam do uwolnienia, w lutym 1942 roku.
Zesłańcy zaczeli się kierować na południe, aby dołączyć do armii Andersa, która formowała się w Uzbekistanie. Podczas tej podróży zmarło kilku członków rodziny Wojtek Wieczorek i jego córeczka Maria Wieczorek, a poźniej Marek Chojnacki,który zmarł na tyfus 3 marca 1942 roku.
Syn Marka , Zdzisław dołączył do szkoły junackiej Andersa w 1942 roku, było to Marglanie w Uzbekistanie. Podróżował z armią przez Morze Kaspijskie do Palestyny . 3. Dywizja Strzelców Karpackiech i 2 Korpus Polski.
Jan Grojec i jego siostra Zosia Grojec również dołączyli do armii Andersa (Polskie Siły Powietrze).
Maria Grojec z domu Dela, Stanisława Chojnacka z domu Grójec, Helena Chojnacka, Marysia Chojnacka, Danuta Grojec, Maria Grojec z domu Laskowska, Anna /Hanka Wieczorek z domu Grojec, Wisława Wieczorek, również podróżowali przezMorze Kaspijskie i dostała do Teheranu.

zdjęcie 5. Grojec, Pacia, Konysz po 1945
Rodzina Wiktorii Grojec (1900 – 1969) córki Jana Grojec (ur.1870) Marii Dela (ur.1883).
Górny rząd od lewej do prawej :
Janka (Grojec) i jej mąż (nieznane nazwisko), Wanda (Grojec) i jej mąż Kazik (Kazimierz).
Środkowy rząd:
Wiktoria (matka Janka, Wandy i Stasi) Grojec, jej mąż to Piotr Konysz (?)  i Maria Pacia (panieńskie Grojec – siostra Wiktorii.
Siedząca dziewczyna to Stasia
Rodzina pochodziła z miejscowości Sulislawice. Po pewnym czasie Wiktoria z rodziną przeprowadziła się do Huty Szklanej koło Poznania, a rodzina Pacia do Warszawy. Nie wiadomo dokładnie gdzie zdjęcie zostało wykonane.
Wszystkie zdjęcia są własnością rodziny.
C.D.N
Mam nadzieję, że publikacja przyczyni się do poszerzenia wiedzy o mieszkańcach okolicy Szreniawy.
Zapraszamy do kontaktu.
Autor postu: Ania B.M i potomkowie Grojców i Chojnackich

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

14 komentarzy

 1. Danuta Mucha

  Babcia mojego męża Marianna Kalista(ur.1902,Szarkówka) pochodziła z Grojców. Mieszkała w Adamowicach – wieś łącząca się z Sulisławicami. Pradziadek Adam Grojec (ur.1865, Sulisławice) ożenił się z Urszulą Bieniec (1872) z Trzebienic. Prapradziadek: Ignacy Grojec ur.1839, Sulisławice 5.
  Babcia miała braci: Jan Grojec(1893), Andrzej Grojec(1894) i Józef Grojec(1905). Jeden z nich mieszkał w Ciesiu. Mam zdjęcie, na którego odwrocie jest tylko pieczątka: Foto: M.Bogusz Racławice. U tego samego fotografa zrobiono też drugie zdjęcie, na którym jest babcia Marianna Kalista z d.Grojec, jej brat … Grojec i mąż jej siostry Celiny Karcz z d. Grojec, którego imienia nie znam. Może komuś coś się skojarzy..

 2. Danuta Mucha

  Zdjęcie wysłałam dzisiaj na maila.

 3. Danuta Mucha

  Czy ten grób Jana Grojca(ur.1870) jest w Szreniawie?

 4. Danuta Mucha

  Znajome miejsce.. Niedaleko jest grób dziadka mojego męża.. Czy wiadomo, kto jest przy grobie? Poszukam go przy najbliższym pobycie.

 5. Genealogiczna Podróż w Przeszłość/Genealogy Journey into the past

  Pochowany Jan Grojec ur 1870 Sulisławice, syn Juliana i Teresy z Kałwów. Jan zmarł 18 maja 1932 , miał żone Marianne z domu Dela. na zdjęciu opisano „przy grobie Zosia Przybyła i jej córka Krysia”.Nie wiadomo w jaki sposób były spokrewnione z Janem Grojcem .

 6. Danuta Mucha

  Na razie udało mi się znaleźć powiązanie tego Jana z 1870r. z rodziną mojego męża Mariana Muchy. Babcia Mariana – Marianna Kalista z Grojców była wnuczką Ignacego Grojca(1839-1898). Ignacy miał brata Juliana (ur.1842), który w 1862r. ożenił się z Teresą Kałwą(1840-1900). Ich synem był Jan Kanty(1870). Syn tego Jana – też Jan(ur.1910) – na zdj. z Częstochowy – ożenił się z Marianną Laskowską 14.09.1932r. Nie wiem, gdzie zmarł.

 7. Danuta Mucha

  Na zdj. z Częstochowy – Jan Grojec(ur.1910) jest z siostrą Stanisławą Chojnacką(ur.1906), która od 1928r. mieszkała w Cisiu. Brat babci Mariana – też Jan Grojec(ur.1893), który ożenił się z Bronisławą Nasiek 7.02.1917r. – również mieszkał w Cisiu. Wysłałam Ci Aniu jego zdjęcie 15.07.2020 o godz.12:13.

 8. Danuta Mucha

  Czy mogę zamieścić to zdj. z Częstochowy w naszym drzewie genealogicznym w MyHeritage?

 9. Danuta Mucha

  Rodzice braci: Ignacego i Juliana Grojców – to Wawrzyniec Grojec(ok.1802-1855) i Brygida z Ziołów(ok.1806-1863). To przodkowie wspólni Grojców.

 10. Agata Palach

  Niesamowite! W rocznice śmierci mojej Mamy, Antoniny Pałach z domu Karcz zgłębiam drzewo genealogiczne mojej rodziny na stronie MyHeritage.com Już od jakiegoś czasu widzę, że nie zgadza się nazwisko panieńskie mojej Babci Cecylii Karcz. W drzewie prowadzonym przez p. Muchę widzę , że Babcia była z domu Grojec, a ja całe życie żyłam w przeświadczeniu, że jej panieńskie nazwisko to Micek lub Micyk (tu były nieścisłość, nikt do końca tego nie zweryfikował). Teraz w komentarzu pani Muchy czytam właśnie o mojej Babci Cecylii Karcz, z domu Grojec! Mężem mojej Babci był Stefan Karcz, mój kochany Dziadek, który zmarł w roku 1985. Miejscowości Szrenica i Miechów pamiętam z dzieciństwa z opowiadań Babci. Jestem przekonana ze mamy wspólne korzenie z rodzina w powyższym artykule, ale nie potrafię tego połączyć. I na pewno gdzieś nastąpiła albo pomyłka, albo celowe ukrycie/zmiana nazwiska. Będę wdzięczna za kontakt z kimś z rodziny Mucha, kto prowadzi drzewo genealogiczne na MyHeritage.com

 11. Agata Palach

  Bardzo prosze o kontakt na adres: agatapalach@gmail.com Nie posiadam konta premium na My Heritage. Chciałabym wymienic kilka informacji rodzinnych. Zbyt dużo jest nieścisłości (tajemnic/ zagadek), które mam nadzieję wspólnie wyjaśnić.

 12. Danuta Mucha

  Zagadka wyjaśniła się! Okazało się, że takie same zdjęcia są w albumie moich Teściów i w albumie Tosi Pałach, które przysłała mi Jej córka Agata. Tylko nasze zdjęcia są nieopisane a Tosia swoje opisała. I dzięki tym opisom ustaliłyśmy fakty. Katarzyna Paryż i Celina Karcz były siostrami! Ich nazwisko rodowe – to Micek! A ja znalazłam w archiwum akt urodzenia Wiktorii Grojec(1889), najstarszej siostry naszej babci Marianny Kalisty z Grojców. Obie były córkami Adama Grojca i Urszuli z Bieńców. Na marginesie tego aktu jest dopisek o ślubie Wiktorii 26.01.1910r. z Franciszkiem Mickiem. Jest też akt ur. Franciszka Micka z dopiskiem o ślubie oraz akt ich ślubu. Na innym zdjęciu jest w opisie nazwa miejscowości Kołtki, ok.1945r. Jest na nim 5 dziewcząt z komunii jednej z nich. Wiadomo było, że jedną z nich jest Katarzyna Paryż, chrzestna mojego męża Mariana. Tosia w opisie podała wszystkie. Są na nim 3 siostry Micek i ich dwie siostrzenice. Agacie udało się znaleźć w Grobonecie grób Wiktorii i Franciszka Micków w Kołtkach!Super! Chyba wyjechali zaraz po wojnie w zachodniopomorskie i tam mieszkali aż do śmierci. Rodzina Muchów wiedziała, że babcia Marianna Kalista miała jedną siostrę Annę Garnek z Grojców, młodszą o 6 lat. O tej drugiej, Wiktorii starszej o 13 lat – nie słyszeli, chociaż kontakty z Jej córkami Katarzyną i Celiną były utrzymywane. Obie były jeszcze w 1976r. na weselu siostry Mariana. Katarzyna mieszkała wtedy w Dąbrowie Górniczej a Celina w Krakowie.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Cudne miejsce -Cisie « Genealogiczna Podróż w Przeszłość - […] Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy […]

Wyślij komentarz