Poszukiwania przodków zawsze dostarczają mi wielu pozytywnych emocji czuje się jak Genealogiczny Sherlock Holmes, kiedy odkrywam kolejne nieznane dotąd fakty z życia naszych przodków.
Kiedy szukałam informacji o przodkach z małopolski, jednym z miejsc były Czaple Wielkie. Tam mieszkali Ostrowscy od ok.1865 do końca XIX wieku. Pradziadek Kazimierz Ostrowski był, jak podano w aktach z 1867 roku włościaninem polowym dworskim. Jego żoną jak wynikało z akt urodzeń ich potomków była Anna z domu Rogala. Nie udało się odszukać aktu ślubu (być może odbył się w okolicach Opatkowic/ Proszowic gdzie urodziły się ich pierwsi potomkowie) zatem jedynym dobrym tropem było odszukanie aktu zgonu. Szukając informacji o tych przodkach, skontaktowałam się z (Elgra) Elżbietą Grabowską, która również jest zainteresowana tymi regionami. Podpowiedziała mi najprostszą, jak się okazało drogę aby znaleźć akta zgonów, czyli USC Gołcza.
Było to na początku listopada 2011 roku . Jeszcze tego samego dnia napisałam do USC i po paru godzinach otrzymałam pierwszą informacje moich przodkach Ostrowskich a także spokrewnionych.
Anna moja 3 x prababcia miała lat 103 kiedy zmarła w Czaplach Wielkich w 1925 roku . Tak przynajmniej podano w aktach dotyczących jej zgonu.
W akcie tym zapisano informacje o miejscu urodzenia Anny – użyto nazwy KLETCA w Małopolsce
(Nigdy nie byłam w Czaplach Wielkich choć zdażyło mi sie odwiedzić bliskie tego miejsca okolice. Czy na cmentarzu w Czaplach istnieje jeszcze grób Anny Ostrowskiej z Rogalów?)
W akcie zgonu zapisano miejsce urodzenia jako : Klete(a)j z Małopolski i również podano lat 103
Anna była wdową po Kazimierzu Ostrowskim, który zmarł w Czaplach Wielkich w 1893 roku.
Przez kilka lat szukalam odpowiedzi skąd mogła pochodzić Anna i gdzie znależć księgi.
Typowałam do sprawdzenia dwa miejsca : Brzostek ( wieś Klecie ) i Wadowice / Klecza Górna. Niestety mieszkając daleko od Krakowa i tego regionu nie miałam dostępu do tych danych. Latem 2016 roku skontaktowałam się z Elżbieta Fikus, która szuka również tam tam gdzie ja (Kamień, Jeżowe, Krzywa Wieś i okolice). To za jej podpowiedzią skłoniłam się bardziej do poszukiwań dostępu do okolic Wadowic i Kleczy.
Jesienią miałam szczęście spotkać się z bracią genealogiczną na III Konferencji Genealogicznej w Brzegu (wspaniałe święto genealogów). Tam poznałam Anette Bielecką z Krakowa, której znajomy (jestem za to ogromnie wdzieczna) odszukał dla mnie akt urodzenia Anny c. Mikołaja Rogali i Katarzyny !!!!
Zatem Anna miała prawie lat 90 (bez kilku tygodni) a nie 103 lata kiedy zmarła.
W akcie zapisano:
Anna –
(ojciec) Nicolaus Rogala Andrea et Monica Warchał , filius
Anna córka Mikołaja ( syna Andrzeja i Moniki Warchał) )
(matka) Catharina -Adamczyk Antoni et Margaretha Mamarczyk, filia
Katarzyna (córka Antoniego i Małgorzaty Mamczarczyk )
udało również się odnależć akt ślubu Mikołaja i Katarzyny z 1833 roku
Znalazł się również dokument dotyczący urodzenia Katarzyny (mojej 4x prababci)
rok 1814 Łękawica ad Calvaria
Listopad 17
dom numer 19
Catharina, ojciec Antonius Adamczyk, matka Margaretha Mamczarczonka
Dziś przeglądając strony na szukajwarchiwach natknęłam się na mapy dotyczące regionu Wadowic.
Miejsca oznaczone na mapie (rok 1848)
Łękawica at Kalwarya
Górni, Podgórze, Podedworem, Chliwna Bach, Zaczlonkam, Nad Barańkówką, Barańkówka, Wodniakówna, Zagórze, Debowka, Wawrzek, Nadedworem, Oblask, Ostałowa, Kornelin, Paprotnik
Ciekawostką dla mnie umieszczenie na mapie nazwisk właścicieli gruntów!!!.
Do gruntów przypisane są nazwiska część z nich udało mi się odczytać :
Macieja Adamczyka, Jana Adamczyka, Mamczarczyka Józef i Wiktoria, Słupiński Józef i Marianna, Łach Wawrzyniec, Worytko Mikołaj, Janik Ludwik, Pawik Marya, Gebala Józef, Okręgl:(Okręglicki) Jan i Anna, Sadzik Marya, Kubasik Józef i Anna Dobrówka, Porębska Maryanna, Paweł Ławik, Flasiak, Nowak Jędrzej, Zadora Jan, Mamczarczyk Wojciech, Koralczyk Wawrzyniec, Warchał Jędrzej, Radomski, Piw. (Piwowarczyk?) Aniela,Piw. Ludwik, Piw. Jan, Piw. Józef, Adamczyk z Rączkiewiczów Wiktoria, Anna Warchał(spadek) , Agnieszka Rączkiewicz,
Niedawno udało mi się nawiązać kontakt z Gosią Kurek, która również ma przodków w tej parafii mam nadzieje, że w przyszłości uda się wspólne ułożyć jeszcze więcej informacji o przodkach z tego regionu.
Centralnym punktem na mapie regionu małopolski jest oczywiście Kraków, centrum życia wielu królów Polski. To tu często zbiegały się drogi moich przodków mieszkających w Czaplach Wielkich, w Koniuszy (Piotrkowicach, Miechowie, Pstroszycach, Podleśnej Woli), a także Kleczy (Łękawicy). Więcej o odwiedzinach Krakowie tutaj.
Autor:
Ania B.M
Bardzo proszę o uszanowanie mojej pracy i nie kopiowanie bez podania linku oraz autora .
mapa zamieszkania przodków tutaj
wywód przodków:tutaj
O Ostrowskich tutaj
i tutaj
Źródła:
USC Czaple Wielkie
AN Kraków
Mapy Kataster Galicyjski syg.3072 tutaj
Takie znaleziska cieszą najbardziej. Życzę Ci dalszych owocnych poszukiwań. Pozdrawiam.