Genealogia to często detektywistyczne poszukiwania. Trzeba być uważnym i dociekliwym, a wtedy czeka nas nagroda.
Kiedy dwa miesiące temu odwiedziłam Muzeum Etnograficzne w Krakowie, w celu zakupienia książki o strojach ludowych, nie podziewałam się, że mogę również w tym miejscu natrafić na ciekawostki pomocne w poszukiwaniach genealogicznych.
W domu
Pierwsza ekspozycja jaką zwiedziłam w Muzuem Etnograficznym w Krakowie to odtworzona izba tradycyjnego domostwa.
Drewniane, rzeźbione i malowane łóżko, ławy, krzesła i inne domowe sprzęty, rozstawione pod ścianami izby. Kolorowe święte obrazki, makaty ścienne w wielobarwne wzory, haftowane poduszki, ułożone jedna na drugiej. Wszystko jakby tylko czekało, aż zawita tu krzątająca się gospodyni i biegające wokół niej dzieci.

Muzuem Etnograficzne w Krakowie,
Na wojence
Kolejne sale muzuealne ukazywały scenki z życia uwieńczone na dawnej fotografii.
Były fotografie rodzinne, fotografie przedstawiające życie na wsi, pracę na polu, dzieci szkolne , nauczycieli a jeszcze inne związane były z pracą przy obróbce lnu.
Sceny na wystawach muzealnych zmieniały się jak w kalejdoskopie.
W jedym miejscu wystawa rzemiosła a tuż za rogiem atrybuty żołnierskie z początku XX wieku.
Jedno ze zdjęć przedstawiało żołnierza II Brygady Legionów Polskich
miejsce wykonania: Zawoja, powiat suski, województwo małopolskie, rok 1914

Żołnierz II brygady Legionów Polskich, Zawoja, powiat suski, 1914 rok, zbiory MEK
Weselne, tradycyjne wypieki

ekspozycja w Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ciekawa ekspozycja przedstawiająca wypieki weselne. Pierwszy to „model korowoja weselnego, pow. Zamość, woj. lubelskie, przełom wieków XIX/XX „
Mały wypiek (przy kieliszku) to „model szyszki weselnej (ciasto takie niesiono przed orszakiem weselnym, ustawiano je na szczycie, na kołaczach weselnych, Boguchwała, powiat rzeszowski, , XIX/XX w. ”
Plecione koło to „model ciasta weselnego , Ropczyce,woj, podkarpackie, poczatek XX wieku.
Duże ciasto po lewej stronie zdjęcia to „model korowoja weselnego, powiat Janów, województwo lubelskie, rok 1905.
Coś na głowę

Magirka , wystawa w Muzuem Etnograficznym w Krakowie
Opis magierki albumie „Stroje Krakowskie” wydanym przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie
„Magierki, to ciepła czapka okrągła w wywiniętym otokiem, wełniana, dziana na drutach ściegiem pończoszniczym, folowana i odelowana. Glównym ośrodkiem wyrobu był Tyniec pod Krakowem.”
Stroje jak malowane
Wystawa strojów regionalnych to najbardziej kolorowy zakątek muzeum.
Pasiaste, kwieciste, kraciaste, haftowane , tkane, drukowane przeróżne stroje przedstawiające dawną modę z różnych terenów Polski.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Muzeum Etnograficzne w Krakowie to nie tylko ciekawe ekspozycje, można tam również skorzystać z zasobów archiwalnych.
To tam znalazłam kilka ciekawych zdjęć pomocnych w poszukiwaniach genealogicznych.
Z Kamienia do Krakowa
W zasobach muzuem znalazłam również zdjęcia z Kamienia na podkarpaciu.
Fotografie zostały wykonane w roku 1913.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Wójt z Kamienia, powiat Nisko,
Z informacji nadesłanych przez Pana Wojciecha Romanka wynika, że mógł być to Andrzej Piróg.
IV, 1913 r.

Muzuem Etnograficzne w Krakowie,
Chłopi z Kamienia, powiat Nisko, kwiecień rok 1913

Kamień , Nisko rok 1913
Chłopi w sukmanach, Kamień, Nisko rok 1913
Kamień , powiat Nisko ,w zbiorach Muzuem Etnoraficznego w Krakowie

Kamień, powiat Nisko , mieszkańki Kamienia
Dziewczęta na kursie szycia gorsetów, Kamień, powiat Nisko. Zdjęcie może być wkonane około roku 1913.
Przedstawiłam w tym wpisie tylko wycinek tego co możecie podziwiać w muzuem.
Mam nadzieję, że dzięki publikacji zdjęć uda się rozpoznać choć część osób.
Muzuem Etnograficzne w Krakowie to miejsce, które gorąco polecam. Czekają na Was ciekawe eksponaty i miła obsługa.
Wcześniejsze wpisy o podobnej tematyce.
indeks urodzeń Jeżowe/Kamień za lata 1890-1897
Autor wpisu
Ania B.M
źródła: Muzeum Etnograficzne w Krakowie
0 komentarzy