Księgi gruntowe połowa XIX wieku

utworzone przez sie 28, 2019inne0 komentarzy

Kiedy brakuje ksiąg metrykalnych lub dostęp do nich jest utrudniony, warto posiłkować się źródłami pozametrykalnymi. Poszukiwania genealogiczne to ciągłe odkrywanie i układanie skrawków historii związanych z życiem przodków. Przykładem są dokumenty zawarte pod nazwą C.k. Sąd Powiatowy, w tym przypadku zasoby znajdujące się w AP Przemyśl. Ród Pasiaków mieszka do dziś w obrębie granic Jeżowego, Grobli, Łętowni i Wólki Łętowskiej. Czy było tak również w wieku XIX? Gdzie w tamtym czasie mieszkali? Podpowiedzią mogą być mapy wykonywane w tym czasie w zaborze austiackim, uchodzą one za jedne z najbardziej dokładnych map.

wycinek z mapy dotyczącej wsi Groble z roku 1853

Na mapach tych oznaczono numery gruntów, dzięki tej numeracji możemy ustalić przynależność gruntu do poszczególnych mieszkańców tego terenu.

Pole nad Stawiskiem, Groble

Analizując kolejne dokumenty z AP Przemyśl, udało mi się wydedukować, że dawaj Pasiakowie wymienieni w dokumentach; Pasiak Wojtek z Grobli 10 i Pasiak Stanisław z Grobli 8, mogli być braćmi. Grunty Pasiaków, według wskazań mapy sąsiadują ze sobą, wręcz przeplatają się położeniem.

Pasiak Wojtek, Groble 10
Pasiak Stanisław, Groble 8
Grunty Pasiaków,

Jak wskazuje numeracja, większość pól Pasiaka Stanisława i Pasiaka Wojtka przeplatała się w swoim położeniu.

Dzięki innym dokumentom wiem, że Pasiak Wojciech był ojcem Antoniego, który zmarł w domu Groble 10 w 1904 roku.

Poza Wojciechem i Stanisławem, w dokumentach pojawiają się również Pasiak Walek z Łętowni w domu pod numerem 16, Pasiak Antoni z Łętowni (jednak nie posiada on gruntu) i Pasiak Sobek z Grobli . Jako płacący czynsz z gruntu w Łętowni rówiez jest wymienny Stach Pasiak.(mógł być to ten sam, który mieszkał w Groblach.

spis z datą 1850

Powyższy wycinek spisu przedstawia przynależność gruntów z datą 1850 Wymieniny Pasiak Stach dom 8 i Pasiak Sobek dom 10.

Jak widać z cyfr w tabeli numery gruntów Pasiaka Stacha (Stanisława) i Pasiaka Sobka(Sebastiana) sąsiadują ze sobą.

Brak w spisie z 1850 Pasiaka Wojciecha, Być może pomiedzy rokiem 1850 a 1853 grunty przeszły z Pasiaka Sobka (ojca? ) na syna Wojciecha? Jeśli uda się dotrzeć do ksiąg metrykalnych z połowy XIX wieku obejmujących tereny Grobli, Wólki Łętowskiej, Łętowni i Jeżowego poszukiwania mogą przynieść potwierdzenia powyższego wywodu. Zobaczymy co przyniesie przyszłość. Autor wpisu: Ania B.-M. źródła: AP Przemyśl, AN Kraków, AP Rzeszów.

Życie mieszczan w Słomnikach

Życie mieszczan w Słomnikach

Poszukiwania genealogiczne rodu Jajkiewiczów rozpoczęłam w końcu zimy 2021 roku. Z prośbą o pomoc w odszukaniu przodków zwróciła się do mnie Iwona Jajkiewicz. Na podstawie historii zebranych w jej rodzinie, oraz po analizie wpisów metrykalnych w księgach dotyczących...

czytaj dalej
Szreniawa, rodziny  Grojec, Chojnaccy

Szreniawa, rodziny Grojec, Chojnaccy

Wielokrotnie na moim blog pojawiały się wpisy związane ze Szreniawą. Poniżej prezentuję kolejne zdjęcia i informacje związane z tą okolicą. test. Poszukiwania przynoszą coraz wiecej ciekawych historii. Kilka tygodni temu skontaktowali się ze mną potomkowie rodzin...

czytaj dalej
Stary Wiśnicz

Stary Wiśnicz

Kilka tygodni temu zgłosiła się do mnie Pani, która od lata szuka informacji o rodzinie swojej babci Ludwice Widełka po mężu Nalepka, urodzonej w Starym Wiśniczu. Do prośby o pomoc dołączyła tajemnicze zdjęcie, które może być jedyną znaną w tej części rodziny pamiątką...

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz