Kiedy brakuje ksiąg metrykalnych lub dostęp do nich jest utrudniony, warto posiłkować się źródłami pozametrykalnymi. Poszukiwania genealogiczne to ciągłe odkrywanie i układanie skrawków historii związanych z życiem przodków. Przykładem są dokumenty zawarte pod nazwą C.k. Sąd Powiatowy, w tym przypadku zasoby znajdujące się w AP Przemyśl. Ród Pasiaków mieszka do dziś w obrębie granic Jeżowego, Grobli, Łętowni i Wólki Łętowskiej. Czy było tak również w wieku XIX? Gdzie w tamtym czasie mieszkali? Podpowiedzią mogą być mapy wykonywane w tym czasie w zaborze austiackim, uchodzą one za jedne z najbardziej dokładnych map.
Na mapach tych oznaczono numery gruntów, dzięki tej numeracji możemy ustalić przynależność gruntu do poszczególnych mieszkańców tego terenu.
Analizując kolejne dokumenty z AP Przemyśl, udało mi się wydedukować, że dawaj Pasiakowie wymienieni w dokumentach; Pasiak Wojtek z Grobli 10 i Pasiak Stanisław z Grobli 8, mogli być braćmi. Grunty Pasiaków, według wskazań mapy sąsiadują ze sobą, wręcz przeplatają się położeniem.
Jak wskazuje numeracja, większość pól Pasiaka Stanisława i Pasiaka Wojtka przeplatała się w swoim położeniu.
Dzięki innym dokumentom wiem, że Pasiak Wojciech był ojcem Antoniego, który zmarł w domu Groble 10 w 1904 roku.
Poza Wojciechem i Stanisławem, w dokumentach pojawiają się również Pasiak Walek z Łętowni w domu pod numerem 16, Pasiak Antoni z Łętowni (jednak nie posiada on gruntu) i Pasiak Sobek z Grobli . Jako płacący czynsz z gruntu w Łętowni rówiez jest wymienny Stach Pasiak.(mógł być to ten sam, który mieszkał w Groblach.
Powyższy wycinek spisu przedstawia przynależność gruntów z datą 1850 Wymieniny Pasiak Stach dom 8 i Pasiak Sobek dom 10.
Jak widać z cyfr w tabeli numery gruntów Pasiaka Stacha (Stanisława) i Pasiaka Sobka(Sebastiana) sąsiadują ze sobą.
Brak w spisie z 1850 Pasiaka Wojciecha, Być może pomiedzy rokiem 1850 a 1853 grunty przeszły z Pasiaka Sobka (ojca? ) na syna Wojciecha? Jeśli uda się dotrzeć do ksiąg metrykalnych z połowy XIX wieku obejmujących tereny Grobli, Wólki Łętowskiej, Łętowni i Jeżowego poszukiwania mogą przynieść potwierdzenia powyższego wywodu. Zobaczymy co przyniesie przyszłość. Autor wpisu: Ania B.-M. źródła: AP Przemyśl, AN Kraków, AP Rzeszów.
0 komentarzy