Majchrzak

Wywód przodków

Posted on Updated on

 Dobrze jest od czasu do czasu zrobić  „wietrzenie szaf”

Jeśli chodzi o genealogie takim czasem można nazwać spisanie przodków.

Zajęło mi to ładnych kilka godzin, ale było warto. Oczywiście informacje spisane poniżej to stan mojej wiedzy na dziś ( od 2008 do początku stycznia 2017).

Mam nadzieje, że wciaż jeszcze jest szansa na znalezienie jeszcze starszych danych , czego sobie i Wam na początku nowego 2017 roku życze.

kolaz.jpg

mapa przedstawiająca tereny związane z przodkami tutaj

moi Rodzice :

po mieczu  Bernat

po kadzieli J.T Kulawiak

moi Dziadkowie :

Kulawiak Stanisław (1909 Faliszew/ Skotniki-1971 Łąkocin/Inowrocław)

i Majkowska Karolina  (1910 Gaj Zuzowski/ Przedbórz-1998 Inowrocław)

Bernat Konstanty (1916 Grabownica/Łopuszno-1985) i Z. H. Machejek 

Pradziadkowie:

Kulawiak Mikołaj (1875 Faliszew/Skotniki- ok.1950)

i Filocha Katarzyna (1873 Faliszew/ Skotniki-ok. 1955)

Majkowski Michał (1866 Czermno -1942 Gaj Zuzowski /Przedbórz )

i Obarzanek Marianna ( 1878 Zuzowy- 1944 Gaj Zuzowski/ Przedbórz)

Bernat Paweł (1874 Grabownica-1951Grabownica/Łopuszno)

i Belska Józefa (1874 Górki Łopusznańskie/Łopuszno-1954 Grabownica/Łopuszno)

Machejek Wincenty (1895 Pstroszyce/Miechów- 1963Czyste/Inowrocław)

i Ostrowska Marianna (1903 Pstroszyce/Miechów-1992Czyste/Inowrocław)

2 x Pradziadkowie :

Kulawiak Franciszek (1837Faliszew/Skotniki- 1905 Faliszew)

i Majchrzak Franciszka (1845 Majkowice/Ręczno- 1890 Faliszew/Skotniki)

Filocha Karol (1836 Faliszew/Skotniki -1904)

i Ryszka Marianna Julianna (1824 Ręczków/Skotniki -po 1904)

Majkowski Mikołaj (1831 Czermno-po 1906 )

i Resiak Marianna (1831 -po 1906 )

Obarzanek Wojciech (1839 Zuzowy- 1910 Gaj Zuzowski/Przedbórz)

i Gumienna Karolina (1842 Zuzowy- 1887 Gaj Zuzowski/Przedbórz)

Bernat Józef (1838 Grabownica -1899 Grabownica/Łopuszno)

i Barczyńska Marianna (1838 Czartoszowy- 1889 Grabownia/Łopuszno)

Belski (Bylski) Ludwik (1838 Jedle -1879 Korczyn/Łopuszno)

i Krawczyk Tekla (1846 Korczyn -po 1898)

Machejek Szczepan (1867 Pstroszyce- 1943 Pstroszyce/Miechów)

i Kania Marianna (1869 Pstroszyce- 1927 Pstroszyce/Miechów)

Ostrowski Szymon (1867 Czaple Wielkie- 1939 Prandocin)

i Kubat Anastazja ( 1871 Buk/Gołcza- 1951 Prandocin)

3 x Pradziadkowie :

Kulawiak Piotr (1804 Paskrzyn/Ręczno -1855 Faliszew /Skotniki)

i Dursiewicz Agnieszka (u.1810 Ręczno)

Majchrzak Jan ( u.1813 Ręczno/Majkowice )

i Duszyńska Agnieszka (1811 )

Filocha Walenty ( 1794 Bąkowa Góra- 1853 Majkowice/Ręczno)

i Banaszczyk Elżbieta (u.1796 Elżbinów-)

Ryszka Adam (u.1799 Ręczków /Skotniki)

i Francuz Julianna Justyna (u.1796)

Majkowski Walenty (u.1805 Czermno)

i Domańska Józefa (u.1811 Czermno)

Resiak Kazimierz ( u.1809 Czermno)

i Wolska Rozalia (u. 1811 )

Obarzanek Stephanus (1797 Zuzowy- 1853 Zuzowy /Przedbórz)

i Tomczyk Katarzyna (1797 Zuzowy-1849 Zuzowy /Przedbórz)

Gumienny Jan Kanty ( 1802 Zuzowy-1848 Zuzowy/Przedbórz)

i Marianna Dziuba (1806 Nosalewice)

Bernat Józef Jan (1800 Barycz- 1852 Grabownica/Łopuszno)

i Pięta Magdalena (1807 Czałczyn- 1879 Grabownica/Łopuszno)

Barczyński Franciszek (1810 Lasocin /Mnin- 1883 Grabownica/Łopuszno)

i Skorek Rozalia ( 1816Ruda Zajączowska /Narodowa /Małogoszcz-1872 Grabownica )

Belski Wojciech (1799 Górki Racławickie- 1848 Jedle)

i Katarzyna Poddębniak (1804 Jedle-1869 Jedle/Łopuszno)

Krawczyk Jan (1824 Korczyn – 1857 Korczyn/Łopuszno)

i Kot Tekla ( 1825 Fanisławice -przed 1873 Łopuszno)

Machejek Franciszek January ( 1829 Pstroszyce- 1882 Pstroszyce/Miechów)

i Wójcik vel Wtorek Marianna (1833 Podleśna Wola -1896 Pstroszyce/Miechów)

Kania Jakub (1830 Pstroszyce- 1892 Pstroszyce/Miechów)

i Bogacz Barbara (1830 Pstroszyce-1898 Pstroszyce)

Ostrowski Kazimierz (1832 Piotrkowice /Koniusza- 1893 Czaple Wielkie)

i Rogala Anna (1835 Łękawica /Klecza – 1925 Czaple Wielkie)

Kubat Wojciech (1833 Poręba Górna -1912 Czaple Wielkie)

i Mardziała Antonina (ok 1831 Poręba Górna -1894 Czaple Wielkie)

 4 x Pradziadkowie:

Kulawiak Stephan (1794 Paskrzyn /Ręczno-1852 Łęg Ręczyński/Ręczno)

i Krogulec Małgorzata (1783 -1819 Ręczno)

Dursiewicz Wawrzyniec (1770 Ręczno-1855 Łęg Ręczyński /Ręczno) najstarszy znany

i Słabińska Jadwiga (1793 Pilica? – 1848 Elżbinów/Ręczno)  najstarszy znany

Majchrzak Jan (ur. przed 1800) najstarszy znany

i Stańczyk Marianna ? Julianna ?(ur. przed 1800) najstarszy znany

Duszyński Wincenty (ur. przed 1800 ) najstarszy znany

i Marianna (ur. przed 1800) najstarszy znany

Filocha Kazimierz (1763 Majkowice /Ręczno- 1828 Majkowice/Ręczno)

i Małgorzata Rybak ? Kowal ?(ok 1799 )  najstarszy znany

Banaszczyk Jakub ( 1766 Paskrzyn /Ręczno- przed 1820)

i Macher Anastazja (1759 Łęg Szlachecki- przed 1820)

Ryszka Tomasz 

i Franciszka

Francuz Tomasznajstarszy znany

i Magdalena

Majkowski Jan (ok.1774 -1846 Czermno) najstarszy znany

i Konieczna Katarzyna (1775- 1855 Czermno)

Domański Mateusz (ur 1769  Oksa )

i Król Mariannanajstarsza znana

Resiak Jan (zg. 1812 Czermno ) najstarszy znany
i Świerczewska Apolonia

Wolski Franciszek (1798- 1839 Czermno) najstarszy znany

i Wyciszkiewicz Apolonia (1791-1841 Czermno ) najstarszy znana

Obarzanek Wojciech (ok.1726-1806 Zuzowy) najstarszy znany

 i Olszewska Marianna (ok. 1755-1820 Zuzowy/Przedbórz) najstarsza znana

Tomczyk Józef ( 1747 -1807 Zuzowy/Przedbórz)

i Auguścik Marianna ( 1750- 1820 Zuzowy/Przedbórz)

Gumienny Felix ( 1770Kłódzice/Witowice-1831 Zuzowy)

i Rząsowska Katarzyna (1775-1815 Zuzowy)

Dziuba Antoni (1775-1830 Zuzowy/Przedbórz)

 i Jachimczyk ? Lesiak ? Katarzyna (ok 1783-1845 Zuzowy/Przedbórz)

Bernat Józef Kalasanty (1773 Ucisko- 1842 Jasień/Łopuszno)

i Zatorska Katarzyna (zg. 1809 Barycz?) najstarsza znana

Pięta Jacenty (1758 – 1840 Korczyn ,Zasłońce)

i Marcinkowska Katarzyna (ok. 1765(?) – 1815 Czałczyn /Łopuszno)

Barczyński Szczepan (ok 1770 Oleszno- zg. przed 1831)

i Dorobisz Gertruda/Dorota? (1775 Oleszno-1831 Gnieździska /Małogoszcz)

Skorek Jan (1779 -1850 Jedle/Łopuszno) najstarszy znany

i Zielińska Marianna (1792Małogoszcz- 1842 Czartoszowy/Łopuszno)

Belski Stanisław (ok . 1760 )

 i Jędruch Dorota (1755 – 1809 Janowiczki /Racławice)

Krawczyk Antoni (1789 Korczyn-1867 Korczyn/Łopuszno)

i Kotwica Magdalena (1785-1837 Korczyn /Łopuszno )

Kot Franciszek (1793 Fanisławice-1825 Fanisławice /Łopuszno)

i Karbownik Gertruda (1797 Łosień/Piekoszów- przed 1843)

Machejek /Machej Krzysztof (1789 Pstroszyce- 1846 Pstroszyce/ Miechów)

i Krzykawska Anna (1799Pstroszyce-1863Pstroszyce/Miechów)

Wójcik vel Wtorek Michał (1811 Podleśna Wola -)

i Czekay(j) Magdalena ( 1810 Pstroszyce-)

Kania Stanisław (1794-1847 Pstroszyce)

i Łucja Książek (Xiążek) (1795 Pstroszyce-po 1852)

Bogacz Jacenty /Hiacyntus (1772 Pstroszyce-po 1849)

i Kuś Marianna (1793 Podleśna Wola-przed 1849 )

Ostrowski Walenty (1801Piotrkowice /Koniusza-1850 Piotrkowice/Koniusza)

i Sasnal Marianna (1801 Piotrkowice-1855 Piotrkowice/Koniusza)

Rogala Mikołaj (ur.1808 )

i Adamczyk Katrzyna (ur.1814 Łękawica,Klecza,Wadowice)

Kubat Marcin (1804 Poręba Górna-po 1864 )

i Majka (Majocha) Zofia (1801 Poreba Górna -1855 )

Mardziała Jakub (ur.27.01.1791 Poręba Górna -)

i Salomea Serwatka  (zg. 03.05.1840 Poręba Górna )

5 x Pradziadkowie: 

Kulawiak Kazimierz (ok.1730-1791 Paskrzyn, Ręczno) najstarszy znany

i Marianna

Krogulec Marcin (1721 -1819 Elżbinów, Ręczno) najstarszy znany

i Karpińska, Niewiada, Gawlikowska Małgorzata najstarsza znana

Filocha Teodor (1736- 1796 Paskrzyn, Ręczno) najstarszy znany

i Ewa  najstarszy znany

Banaszczyk Jakub? (Stobnica) najstarszy znany

i Wach Franciszka ?   najstarszy znany

Macherek Kacper (ur.ok. 1730?) najstarszy znany

i Małgorzata 

Konieczny Błażej(ur. ok. 1738 -zm.1806 Czermno ) najstarszy znany

i Zofia  Bąk (ur.ok 1737 -zm. 1800 Czermno najstarsza znana )

Domański Łukasz  Oksa?   ur ok 1732-zg.Błogoszów.Konieczno 1798)
Ewa Winarska (ur.ok 1747- zg.1812 Czermno)

Wyciszkiewicz Wojciech (ur. ok 1746 )

Tomczyk Błażej ? czekają na potwierdzenie poprzez doszukanie akt

i Lasowicz Jadwiga ?

Gumienny Jan (zg. Kłudzice, Witów po 1816 ) najstarszy znana

i Korpas Marianna najstarsza znana

Rząsowski Wojciechnajstarszy znany

 i Łucja

Dziuba Tomasz (ok .1742 -1782 Zuzowy/Przedbórz)najstarszy znany

i Sobol Katarzyna (ok .1731.-1811 Zuzowy/Przedbórz)najstarsza znana 

Bernat Aleksy (ok. 1740-1817 Czałczyn/Łopuszno)

i Kukla Ewa (ok. 1750 -1810 Jasień, Łopuszno)

Pięta Błażej (zg. 1788 Czałczyn /Łopuszno) najstarszy znany

i Maruszczyk Marianna (zg. 1762 )

Marcinkowki Franciszek (zg. 1800)  najstarszy znany

i Katarzyna

Barczyński Walenty (ur. ok. 1746 -1828 Niwki Cholewskie, Oleszno) najstarszy znany

Dorobisz Błażej (zg. 1787 Oleszno) najstarszy znany)

i Katarzyna 

Zieliński Sebastian (1792-1842 Czaroszowy/Łopuszno) najstarszy znany

i Elżbieta 

Krawczyk Jan (ślub z Magdaleną 1799) najstarszy znany

i Kowalczyk Magdalena najstarsza znana

Kotwica Jakub (zg. 1806 Korczyn/Łopuszno) najstrszy znany

i Ziętek Rozalia, Magdalena ?

Kot Jacenty (1752- 1813 Fanisławice/Łopuszno)

i Chruściak Marianna (ur.1757)

Karbownik Józef (ur. ok. 1733 -Łosienek, Piekoszów 1813) najstarszy znany

i Wijas Krystyna (najstarsza znana)

Machejek Augustyn (ur. 1757 Uniejów- zg. 1795Pstroszyce /Miechów )

i Delban Regina (ur. 1752 Pstroszyce )

Krzykawski Sebastian (1766 Pstroszyce-1823 Pstroszyce/Miechów)

i Małpa Małgorzata (1770 Pstroszyce- 1807Pstroszyce/Miechów)

Wójcik vel Wtorek Jan (1777Podleśna Wola/Miechów-zg. pomiedzy 1825 a 1835 )

i Miłek Apolonia (1777Podleśna Wola/Miechów -zg. pomiędzy 1825 a 1835)

Czekaj Czekay Mathias (ur.1758 Strzeżów)

i Bogacz Małgorzata (I ślub z Andrzej Kaydy 1780 , drugi z Czekay M. 1806)najstarsza ustalona

Kania Andrzej (1756 Pstroszyce- przed 1822)

i Małpa Katarzyna (1760-1805 Pstroszyce/Miechów)

Książek Xiążek Marcin (1758Pstroszyce-1824 Pstroszyce/Miechów)

i Skrzypek Zofia (ślub 1783,zg. po 1823) najstarsze znana

Bogacz Adam (1737 Pstroszyce-1803 Pstroszyce /Miechów)

i Karaś Regina (ur.1742 Podleśna Wola /Miechów)

Kusowicz Kuś Jan( 1756 Biskupice/Miechów-1813 Uniejów)

i Sędek Dorota (zg .po 1821) najstarsza znana

Ostrowski Szymon (ok.1775 -przed 1848)

i Gajówka ? Zofia (1780-po 1848)

Sasnal Ignacy (ok.1760 – 1831 Piotrkowiece Małe/Koniusza)

i Łój (Maj) Katarzyna (ok. 1788 -po 1825 )

Rogala Andrzej (ur.przed 1800) najstarszy znany

i Warchał Monika (ur.przed 1800) najstarsza znana

Adamczyk  Antoni (ur. przed 1800)  najstarsza znana

i Mamczarczyk Małgorzata (ur .przed 1800) najstarsza znana

Kubat Tomasz (1768 Poręba Górna -przed 1823)

i Gajda Zofia – najstarsza znana

Majka Dominik (ślub 1788 Poręba Górna ) najstarszy znany

i Łyczak Agata/Agnieszka -najstarsza znana

Mardziała Sebastian (Sobestyan ) ur. ok 1751 

i Rerak Magdalena ur. ok 1761 

 6 x Pradziadkowie

Bernat Kazimierz (ok. 1700 -1778 Łopuszno) najstarszy znany

i Marianna (poza Marianna mógł mieć również żone Rozalie Kulin a także żonę Ewę)

Kukla Wawrzyniec (żony: Ewa Gałęzka? , i Anna) najstarszy znany

i Ewa 

Kot Antoni (ur. przed  1733 par .Łopuszno)  najstarszy znany

i Katarzyna

Chruściak Adam (ur.ok 1725 -1800) najstarszy znany

i Ciszek Rozalia najstarsza znana

Machejek Andrzej ur. 1731 Chodów -zgon 1803 Pstroszyce 18

i Małgorzata Nocuń  (zgon przed 1788) 

Delban (Dylbąn) Piotr (1707 Pstroszyce)

ślub 1743 Chodów

i Tomon Marianna (1713 Biskupice -1801 Pstroszyce/Miechów)

Krzykawski Wojciech (1738-1802 Pstroszyce/Miechów)

i Kaczmarczyk Regina (ok. 1738-1806 Pstroszyce /Miechów)  najstarsza znana

Wójcik (Wtorek ) Mathia Maciej ur. 1754 Podleśna Wola)

i Borzęcka Katarzyna (ur. 1757 Miechów)

Miłek Kazimierz (1745-1823 Podleśna Wola)

i Lenart Helena (1756-1812 Podleśna Wola )

Małpa Krzysztof (1727 Zagorzyce ?-1804 Pstroszyce)

i Bogacz Zofia (1730 Jaksice -1800 Pstroszyce) ?

Książek / Xiążek Błażej (ok . 1707-1777 )najtarszy znany

i Przeźmion Marianna (9.09.1724 Pstroszyce-1788 Pstroszyce /Miechów)

Bogacz Józef  (ok. 1706 -1776 Pstroszyce/Miechów)

ślub 1731 z

Kaczmarczonka Regina (1711 Pstroszyce-1778 Pstroszyce/Miechów)

Kania Józef (1732 – 1778 Pstroszyce )

Wojtuska Teresa 

Karaś Kazimierz (ok.  1714 -1774 Podleśna Wola/ Miechów) najstarszy znany

ślub 1737 z

Szwaja Regina (zg. 1779) najstarsza znana

Kusowicz/ Kuś Sebastian (ur. 1728 Biskupice)

i Pardała Elżbieta (ok.1726- zg.1767Biskupice/Miechów) najstarsza znana

Ostrowski Stelmach Bartłomiej (ur. Proszowice? ok.1754-1828 Piotrkowice.Koniusza)

Warchał Andrzej ( żyjący Łękawica/Klecza  przed 1800)

Gajówka Wojciech ? (ok .1764 -zg. przed 1813 par. Koniusza) dane teoretyczne

i Barbara ? 

Sasnal Tomasz (ur. ok. 1734 -1804 Stawiszyce/Pełczyska) najstarszy znany

i Musiał Jadwiga (ur.ok 1748 -1788 Koniusza) najstarsza znana

Kubat Antoni (ur. ok. 1730 -1792) najstarszy znany

i Agnieszka

 7 x pradziadkowie:

Machejek Tomasz (ok. 1703- zm. 27.03.1770 Chodów )

ślub 18.07.1728 Miechów

i Franciszka  (ur.ok 1708-zg. 13.01.1748 Chodów)

Delban Jan (ur. 1678Pstroszyce )

ślub 1705 Pstroszyce

z Raj /Rączczanka Anna –najstarsza znana

Tomon Jakubnajstarszy znany

Regina

oraz II ślub  1717 Musiał Dorota

Krzykawski Wojciech (1715 Siedliska/Miechów )

i Regina Malchrowa /Majcher ? ślub 1738 -najtarsza znana

(druga żona Młostkowa Dorota )

Małpa Stanisław (ur. 1706 Pstroszyce)

i Powroźnik Zofia – ślub 1726 Siedliska

Przeźmion Krzysztof

i Regina

Bogacz Wojciech (ur. 1676 Zagorzyce)

i Wach Zofia (ślub 1720 Siedliska )

Kania Jakub ( ur. ok. 1702- zm .1771 Pstroszyce)

i Regina

Borzęcki Maciej Famatus (ur. 1710 -1786 Miechów)

i Katarzyna 

Wójciek vel Wtorek Wojciech (ur. ok. 1720 -1785 Podleśna Wola )

i Magdalena

Miłek Wojciech (ur. 1715 Podleśna Wola )

i Żurek  Zofia( ur. 1719 Szczepanowice,Miechów)  ślub 1739 -najstarsza ustalona

Lenart Maciej Mateusz ur. 1717 -1778 Podleśna Wola )

i Szwaja Marianna (1730 Biskupice- 1781 Podleśna Wola )

Bogacz Jan ? teoretycznie ojciec Józefa Bogacza

i Piasek Zofia (ur 1697 Miechów)

Kaczmarczyk Kaczmarz Andrzej  (ur. przed 1690) najstarszy znany

i Agnieszka

Kusowicz Kuś Wojciech (ur.przed 1700 Biskupice ?)

i Katarzyna 

 8 x pradziadkowie

Machejek Wojciech ? -wymienony w spisie dotyczącym inwentarza kościoła w Chodowie w 1666 roku – był ojciem Józefa (ur. 1665 i Walentego (ur.1669), mógł być ojcem Stanisław i Tomasza (ok.1703)

i Agnieszka 

Delban Szymon (ur. przed 1758 )

i Elżbieta 

oraz żona Jadwiga

Krzykawski Franciszek (ur. 1676 Falniów)

ślub 1702 z

Wituch ? Dorota

Wlazłowski Wlazło Jan (ur. 1698 Pstroszyce)

i Przytuła Przytulanka Agnieszka (ślub 1723 Falniów ) 

 

Miłek Andrzej (ur. ok 1690)

i Agnieszka  

Żurek Jan 

i Magdalena 

Piasek Wojciech

i Konstancja

Lenart Jan ur. ok 1685

i Nowak Agnieszka ślub 1708

Bogacz Grzegorz (ur .ok 1650) 

i Regina

Borzęcki Paweł (ur. ok 1670 )

 i Katarzyna

Kusowiczowa Regina ? -teoretycznie matka Wojciecha (ur. ok 1688 -zm.1768Biskupice/Miechów)

9 x pradziadowie :

Krzykawski Błażej (ur. ok. 1640)

i Marianna

Wlazło Sebastian (ur. ok 1670 )

i Marianna

Lenart Wawrzyniec

i Mariannanajprawdopodobniej rodzice Jana

Tak wygląda podsumowanie wiedzy na temat moich przodków. W  niedługim czasie również postaram się wykonać spis przodków mojego męża, których również ” za jedym zamachem)” szukam.

Mam nadzieje, że jesli znajdziecie podobne informacje wśród swoich przodków odezwiecie się do mnie z wiadomościami, czekam szukając dalej … .

ilość przodków w  pokoleniach

4 dziadków

8 pradziadków

2 x pradziadkowie -16  przodków (16)

3 x pradziadkowie -32 przodków (32)

4 x pradziadkowie -64  przodków (odnalezionych 64)

5 x pradziadkowie -128 przodków (odnalezionych 72 )

6 x pradziadkowie -256 przodków (odnalezionych 39 (?)

7 x pradziadkowie – 512 przodków (odnalezionych 32 (?)

8 x pradziadkowie -1024  przodków (odnalezionych (23(?))

9 x pradziadkowie -2048  przodków (odnalezionych 6 )

Miejsca związane z życiem przodków opisane na moim drugi blogu znajdziesz w linkach poniżej

Antolka (małopolska) kliknij tutaj

Tokarnia -skansen tutaj

Cisie (małopolska )kliknij tutaj

Ojców tutaj

autor:

Ania Bernat M.

wstępne informacje o źródłach:

spis ludności Podleśna Wola czytaj tutaj

USC

Archiwa Państwowe

Archiwa Parafialne

Archiwa Diecezjalne

Archiwum Narodowe

księgi na stronach familysearch

Czermno tutaj

Cuda- ogłosili cuda

Posted on Updated on

Dziś na blogu o cudach sprzed 340 prawie lat, będzie to część druga postu, który napisałam 1 kwietnia (i nie był to żart na prima aprilis ).

Te cuda naprawdę spisane były w księgach parafii Ręczno i są dostęne do wglądu na stronach familysearch.

 

cuda 2a.JPG

Co możemy wyczytać w tekście w księdze sprzed kilku wieków?  Sami sie przekonajcie .

„Roku Pańskiego 1677 Alexy Bakalarz tutaiszy Kramarza zapowietrzonego Samoczwart (?) w podziedziałek mięsopustny, tam mieszkaiąc gotowali Sobie ieść w izbie domowi iedli z nimi we wtorek w nocy Kramarz zdrowy umarł nagle.Szkolni będąc w wielkim strachu, niesbrali sobie obronce y patrona inszego tylko Stanisława S.mieysca tuteiszego Raczynskiego ktory ichg raczył zachować od powietrza morowego, tak, ze żądnego w szkole głowa nie zabolała, za co niech będzie Bogu chwała y S.Stanisławowi na wieki.

Roku 1640 Szlachetny Jegomość Pan Krzysztof Bielski arendarz tutejszy, Raczyński bywszy w Piotrkowie po pewney potrzebie jechał nazad do Raczna (tam nieszczęscie) Koń sie zbiegał pod nim wpadł wewszystkim biegu z nim w furtę, y zgniótł go, ze go zaniesiono do izby, małżonka jego będąc bardzo frasobliwa, kazała iechać po Doktora, Doktor przyjechał obaczywszy chorego, y rzekł :dispone domui tue morieris Rozdządz dom Twoj,umrzesz, rzekłszy to odjechał, nieboszczyk Xiądz Marcyan Makowiecki Pleban Raczynski, nawiedzaiąc go, radził mu, aby oddał sie w opieke Stanisławowi S., że WMM ? Pan Bedziesz zdrów, zaraz obiecał votum na obraz S.Stanisława, co do tego czasu iest, y na mszę S.dał zdrów został, y żył po pym kilka lat.

Roku 1646 Uczciwa Krystyna Jąncowa tu z Ręczna, choruią umarła w Wielki Czawartek nazaiutrz chcieli ią Synowie chować, nieboszczyk X.Pleban niedozwolił, bo się nie godzi ziemie ruszać w Wieki Piątek y Sobotę. W Wielka Niedziele prosił X Pleban o pospolita modlitwę do Ś.Stanisława, zaraz ożyła co wielu ludzi godnych wiary na to patrzyli, y żyła po tym Kilka lat, chwaląc Pana Boga i S.Stanisława .

Błażeja Nowaka tu z Ręczna utoneło dziecię w Stoku we żniwa, przyidzie matka z pola idzie po wodę aż dziecię zalało się, porwie ie z wielkim lamentem, nie wie co z nim czynic, poradziły iey sąsiady aby te córke zaniosła przed obraz Stanisława S. zaniosła dziecie do kościoła położyła przed ołtarzem woda z niego wyciekła, ożyła i dotychczas żyje.

Pawłowi Reitanowi z Maykowic ukradzono wołu w nocy, rano obaczy, że wołu nie masz, przyniósł na msze S. potem poszedł wołu szukać, dziewna rzecz potkał się z złodzieiem, a on prowadzi wołu na Jarmark, zaraz wołu odebrał y złodzieia potłukł, y podziękował Świętemu Stanisławowi za zgubę .

Roku pańskiego 1666 J.W.IMC .Pan Alexander Gratus Hrabia z Tarnowa  Tarnowski Kasztelan  Kijowski Starowsta Żarnowiecki z Kluczowska cięzko zachorowawszy niemaiąc y niespodziewaiąc się zadnego por-„…..tu tekst się na stronie urywa ….

i zaczyna dwie strony dalej ..

 

cuda str 3 cz 1

„-ratunku w zdrowiu Swoim od Doktorów, uciekł sie do Łaski Stanisława S. gdzie nadspodziewanie zdrów został ,za Co dziękiąc Bogu Wszechmogącemu, Że go za przyczyną S.Stanisława pocieszył, to tu mieysce S.nawiedził, Kołtun wielki ,który miał na głowie zdiąć Kazał,y wotum na podziękowanie tym S.Patronowi na obraz Jego oddał.

Roku 1666 dnia 21 Marca X.Costachi Kochanowicz Franciszkanin w Piotrkowskim Konwencie mieszkaiący bardzo zachrował długo zostaiąc w wielkiey Słabości,Usłyszawszy o Szczodrobliwości Stanisława.S. którey codziennie ludzie doznawali y doznaia w swoich chorobach yy utrapieniach,y on do tegoż S.Patrona w swoey affekcyji co tylko ofiarował się, zaraz zdrów został, potym ozdrowiawszy to tu S.mieysce nawiedził,y S.Stanisławowi podziękował. ”

Tyle na dziś cudów Obrazu Świętego Stanisława z Ręczna .C.d.n.

Do parafii Ręczno należą Ręczno, Kolonia Ręczno, Łęg Ręczyński, Majkowice, Paskrzyn, Stobnica, Wielkopole

Moi prodkowi mieszkali w Ręcznie jednak nie znalazlam do tej pory akt metrykalnych z tego samego czasu co cuda wyżej wymienione.

Jedym ze starszych akt jest zapis z księgo spisanej po łacinie a dotyczącej urodzeń z parafii Ręczno z roku 1841dursiewicz 1841.JPG

Znalałam w tej księdze wiele pomocnych informacji i nazwiskach jakie mnie interesują np.

Rody Dursiewiczów, Kulawiaków, Cytryńskich, Ogłozów, Majchrzaków.

Rody łączą się między sobą łącząc w róznych koligacjach.

Wyżej wstawiłam przykładowy  akt urodzenia zapisany po łacinie dotyczący  Franciszka Borgii dziecka jak podano w akcie Wojciecha  i Marianny małzonków Dursiewiczów. Rodzicami chrzestnymi byli Kacper Kulawiak z Majkowic i Agnieszka Kulawiaczka z Faliszewa .

Zastanawiam się czy osoby w akcie wymieniony też słyszały o tych cudach jakie miały miejsce w Ręcznie prawie 200 lat wcześniej ? Myśle, że jest to bardzo prawdopodobne, bo przecież spisano je lub może przepisano do ksiegi w wieku XIX .

Napewno ówczesny ksiądz często głosił te historie z ambony a ludzie przekazywali sobie te opowieści o cudach podczas sąsiedzkich rozmów.

Najstarsi Kulawiakowie jakich znalazlałam w tej parafii to ród wywodzący się do Kazimierza urodzonego około 1730. Napewno mieszkał  w Ręcznie w 1773 roku gdzie urodziły się jego dzieci z związku z Marianną .

 

 

Dwadzieścia lat wcześniej w parafii mieszka Józef Kulawiak z żoną Apolonia i dziećmi Franciszką i Marianną. Napewno są spokrewnieni z moim Kazimierzem -ale w jaki sposób tego nie wiem jeszcze.

W roku 1816 w Pustkowie Paskrzyn parafia Ręczno rodzi się Maciej Kazimierz Kaczmarczyk syn Kacpra Kaczmarczyka i Heleny z Kulawiaków .

To na razie niezłe „orzechy do zgryzienia” lub bardziej od rozgyzienia . Mam nadzieje, że kiedyś wpadnę na ślady łączące te osoby i na ślady wcześniejsze dotyczące tych nazwisk.

To urok genealogii, która uczy cierpliwości i determinacji w dążeniu do celów.

autor :

Bardzo proszę o uszanowianie mojej pracy i nie kopiowanie treści bez podania autora i linku i nazwy bloga.

Ania Bernat-Mścisz

żródła :

księgi parafialne parafii Ręczno -kopie z zasobow Mormonów